Како пластични чепови мењају свест једног друштва

Преко Удружења "Чеп за хендикеп" за седам година прикупљено је више око 330 тона чепова и обезбеђено 85 ортопедских помагала за особе са инвалидитетом. Кроз савете и помоћ у решавању административних проблема урадимо три до четири пута више него што поделимо помагала, истиче директор Удружења Зоран Мартинов. Један од најважнијих пропратних ефеката акције јесте промена свести о особама са инвалидитетом.

Удружење "Чеп за хендикеп" настало је као реакција на законску регулативу у Србији, која предвиђа замену ортопедских помагала у роковима који су понекад дуги – чека се од три до осам година.

Све је почело још пре седам година. Грађани прикупљају чепове са пластичних флаша, који се затим продају компанијама за рециклажу тврде пластике. За добијени новац купује се опрема особама са инвалидитетом, нова или половна.

Директор Удружења "Чеп за хендикеп" Зоран Мартинов истиче да је за седам година прикупљено око 330 тона чепова.

"До сада смо купили 85 ортопедских помагала за особе са инвалидитетом на територији целе Србије. Наставићемо то и даље да радимо јер нам и даље сваког дана стижу нови захтеви", наводи Мартинов.

У оквиру Удружења постоји двочлана саветодавна комисија коју чине два лекара: физијатар и неуролог. Они дају своје мишљење о томе да ли су захтеви за доделу ортопедских помагала оправдани.

Велики део посла обављају волентери који добро познају закон и који особе са инвалидитетом у личном контакту упућују како да преко државних институција остваре своја права.

Заблуда је, каже Мартинов, да то предуго траје јер већина проблема буде решена за свега неколико дана.

"То су скривени резултати, три до четири пута више урадимо него што поделимо помагала. Ваљда се и то рачуна као резултат", истиче Мартинов.

Два члана Управног одбора Удружења "Чеп за хендикеп" су особе са инвалидитетом које су задужене да комуницирају када стигну захтеви и они додатно информишу заинтересоване о њиховим правима.

Вишеструка корист од акције "Чеп за хендикеп"

Важан пропратни ефекат акције јесте промена свести о особама са инвалидитетом.

Мартинов каже да све више људи са инвалидитетом виђа на улицама, да све чешће користе јавни превоз, иду у позориште.

"Тога није било 15-20 година, тога је све више и то ме радује", истиче директор Удружења "Чеп за хендикеп".

Наглашава и да је решено више од 90 одсто захтева који су им упућени.

Мирко Цветић је један од волонтера у Удружењу "Чеп за хендикеп", који је и сам добио колица која одговарају његовим потребама.

"Лака су и приступачна, не могу да се преврну. С обзиром на то да сам сломио врат, слабо користим руке, али с овим колицима могу сам, без проблема", објашњава Мирко и указује да од државе није могао да добије таква колица.

Мирко напомиње да се много људи информише преко Удружења и да ни он сам није знао много тога што може да оствари преко Републичког фонда за здравствено осигурање, док није почео да волонтира.

У суботу од 12 сати, у Београдском маркету у Улици Жоржа Клеменсоа 19 на Дорћолу, почиње Први чеп фест – инклузивни еколошки фестивал за целу породицу.

Мартинов каже да ће то бити прилика да се једном месту окупе они који сакупљају чепове и они који су захваљујући овом пројекту добили ортопедска помагала.

Организатори Чеп феста очекују и специјалног госта из Белгије који је у својој земљи сакупио око 40 помагала и намерава да их донира Удружењу "Чеп за хендикеп".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. март 2024.
2° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво