Представљена студија о рату 1999. године – херојска одбрана земље

Студија "Војска Југославије у одбрамбеном рату 1999. године" у издању Клуба генерала и адмирала Србије, коју је суфинансирало Министарство одбране, представљена је у Дому Војске Србије.

У намери да се, на двадесетогодишњицу агресије, стручној и широј јавности укаже на улогу војске у одбрани земље и грађана, приређивачи су сакупили излагања више од 50 команданата стратегијског и тактичког нивоа, планера, организатора и непосредних извођача изузетно сложених и ефикасних борбених дејстава против непријатељских снага. Студија доноси детаљан приказ резултата тих напора.

Тема студије – херојска одбрана земље и примери натчовечанске одважности војника и њихових командира и команданата на борбеним положајима, изазвала је велику пажњу јавности, па је сала Дома Војске била премала да прими све љубитеље мемоарских и историјско-публицистичких дела који су имали жељу да сазнају многобројне детаље о херојским подвизима припадника Војске СРЈ у одбрани земље током 78 дана изузетно сурове и неравноправне НАТО агресије, наводи Министарство одбране.

О студији су говорили генерали и адмирали у пензији др Лука Кастратовић, председник Уређивачког одбора др Радован Томановић, главни и одговорни уредник др Бошко Антић, редактори студије Милорад Обрадовић и Спасоје Смиљанић, коаутори и председник Скупштине Клуба генерала и адмирала Миломир Миладиновић.

"Ова студија је студија истине, у којој су носиоци функција у Војсци Југославије и Министарству одбране у одбрамбеном рату дали прецизна објашњења, податке, спонтане одговоре и сећања на неке могуће недоумице", истакао је генерал др Лука Кастратовић.

Додао је да је "студија против заборава, против историјског ћорсокака и против неправде, јер је овај рат био неправедан из више разлога".

"Њен научни циљ произашао је из потребе да се на бази искуства и праксе командног кадра Војске Југославије и Министарства одбране у НАТО агресији, применом научних метода верификује истина о херојској одбрани и ангажовању Војске Југославије и Министарства одбране у тој агресији. У том смислу, циљеви истраживања били су истина о узроцима и несагледивим последицама агресије по српски народ, ангажовању Војске Југославије и Министарства одбране и постигнутим успесима, о кршењу међународног права и Повеље ОУН, исказаној подршци терористичкој организацији тзв. ОВК од стране НАТО-а, последицама употребе забрањених убојних борбених средстава од стране НАТО-а", објаснио је Кастратовић.

Указао је да је практичан циљ студије био анализа познатих података и постигнутих резултата за закључивање о истинитости догађања, пре, у току и после НАТО агресије на СР Југославију и коришћење тих резултата у научне, образовне, правне и друге доктринарне сврхе.

У студији су изнете бројне анализе не само одбрамбених дејстава и операција Војске СРЈ, већ и агресора који је прве ударе својих ваздухопловних снага усмерио на уништавање југословенских ПВО, командних и комуникацијских система, а затим се, изиритиран неуспехом, обрушио на цивилне циљеве и инфраструктуру.

Објављено је на стотине података и чињеница о несразмерној борбеној сили и ратној техници коју је НАТО употребио да би, према првобитним плановима, за неколико дана разбио одбрамбене капацитете Војске СРЈ и константном увећавању непријатељских снага како је време одмицало, без постизања жељених ефеката.

Посебно су анализирана дејства и улога Копнене војске и РВ и ПВО који су, између осталог и многобројним маневрима, онемогућили ефикасна дејства непријатељских снага.

Није заборављен ни значај инжењерских дејстава и маскирања који су умногоме допринели ефикасној одбрани земље и очувању одбрамбених ресурса Војске СРЈ. Посебно је истакнута улога херојских бригада, чији су припадници исказали висок ниво јунаштва и морала на борбеним положајима.

Објављена у служби истине и чињенице да, ма колико мали, народи који знају цену слободе не могу бити покорени ни побеђени ни од далеко надмоћнијег противника, студија "Војска Југославије у одбрамбеном рату 1999. године" доноси обиље података који ту истину потврђују, закључује Министарство одбране.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
5° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво