И ЕБУ забринут због упада у РТС

Европска радиодифузна унија забринута је што су демонстранати провалили у седиште Радио-телевизије Србије, која је њен члан, и тражили да им се дозволи да се укључе уживо у програм. Претходно су упад осудиле Међународна федерација новинара и Европска федерација новинара.

Снажно се противимо насилном застрашивању медијских организација, саопштила је Европска радиодифузна унија (ЕБУ) на свом сајту.

"Позивамо све стране у Србији да се укључе у конструктивни и инклузивни дијалог, који подржава независност и плурализам јавног медијског сервиса", наводи ЕБУ.

Упад демонстраната и дела опозиције у зграду Јавног медијског сервиса Србије током протеста претходно су осудиле Међународна федерација новинара и Европска федерација новинара (ИФЈ и ЕФЈ), које захтевају од свих страна да поштују РТС-ову независност уређивања.

У саопштењу објављеном на сајту Међународне федерације новинара наводи се да је "група од око 100 антивладиних демонстраната упала у зграду РТС-а у суботу захтевајући уживо укључење у програм".

Подсећају да су демонстранти, који су желели да се њихови ставови против председника Александра Вучића чују у живом програму, потиснути из зграде РТС-а након интервенције полиције. 

"Био је то први пут после 20 година да су демонстранти напали седиште српског Јавног сервиса. Према наводима Удружења новинара Србије (УНС), демонстранти су напали и претили новинарима. Међутим, и уз све напетости, нико није повређен у инциденту", наводи се у саопштењу.

"Демонстранти су од мене тражили да се емитује посебан програм како би могли да изразе своје захтеве и питали су ме да позовем своје надређене. Назвао сам их и рекли су ми исту ствар коју сам ја већ објаснио демонстрантима: то није могуће. Затражили смо им да добровољно напусте зграду, али су они одбили. Полиција је морала да их потисне напоље. Неки од њих пружали су отпор па је полиција морала да користи силу. Није било тешких батина", рекао је за ИФЈ Зоран Станојевић, члан УНС-а и уредник на РТС-у који је био ту за време упада.

Додао је да новинари нису могли да раде док је зграда била под опсадом, а уредници и новинари закључани у редакцијама.

"Било је штете, сломљених врата и прозора, али је било јасно да уништавање зграде није био циљ демонстраната, нико од запослених није повређен. Након што су отишли, наставили смо да радимо", истакао је Станојевић.

Генерални секретар ИФЈ-а Ентони Беленџер истиче да је упад у просторије било ког медија недопустив у демократским друштвима.

"Позивамо све стране, укључујући и државу, да заштити уређивачку независност РТС-а. Српско друштву заслужује независан Јавни сервис", истиче се у саопштењу.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара