Чист ваздух у закону, без стратегије у пракси

Ваљевци и Нишлије су током јануара удисали најзагађенији ваздух показују подаци Агенције за заштиту животне средине. У Ваљеву су дневне граничне вредности концентрација честица које су опасне по здравље, биле прекорачене 30 дана, у Нишу 19, Смедереву 18 дана.

И док шеф делегације "Хајнрих Бел" у Београду Симон Илсе каже да се у Немачкој дебатује о укидању дизел аутомобила Србија у поређењу с Немачком и Британијом заостаје готово 50 година када је реч о квалитету ваздуха. Наша шанса да ухватимо прикључак са светом јесу европске интеграције. 

Много тога морамо да урадимо отуда и процена да је најскупље поглавље у преговорима са ЕУ оно о екологији. Икао је Београд ускладио законодавство са оним из Брисела, још увек не испуњава циљеве који су нам постављени. 

"Ми немамо стратегију заштите ваздуха, то је оно што је кључно да се понесе са овог скупа не смао што неспроводимо закон који је давно донет како треба и у потпуности већ ми немамо ни стратегију која дефинише визију и где је то где ми желимо да будемо када је у питању квалитет ваздуха за пет, десет или петнаест година. Ми не препознајемо да овај проблем постоји и до сада немамо ниједну једину меру на националном нивоу", каже Јасминка Јоунг из РЕС фондација.

А први корак јесте стално мерење загађења.

"Водећи се оном крилатицом тражи и даће ти се шта ћемо прво да тражимо ајде право да тражимо да се квалитет ваздуха доследно и квалитетно мери следећи ону изреку што се мери тиме се да и управљати", каже Александар Мацура из РЕС фондација.

"Тај годишњи извештај агенције за заштиту животне средине о квалитету ваздуха има поузданост од 22 посто", каже Јасминка Јоунг.

А одакле долазе загађујуће материје треба да покажу такозвани инвентари загађујућих материја. Они се се праве по еврпским методологијама и на неколико нивоа. Према инвентару загађења 24 честица највише их долази из домаћинства односно индивидуалних ложишта која су одгворна за 70 посто.

Агенција је сугерисала шта треба да се уради у сарадњи с локалним самоуправама да би се загађење смањило.

Кажу и новац је обезбеђен. А једно од решења је ефикаснији систем грејања и енергетски ефикаснија градња. До тада светска здравствена организација проценила је да је прошле године у Србији због загађења ваздуха прерано умрло више од 6.000 људи.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. март 2024.
2° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво