Потрага за бољим послом, српским радницима Немачка најпривлачнија

Колико људи свакодневно напушта земљу, нема прецизних података јер неки одлазе као туристи, остају по неколико месеци или раде непријављени. Процењује се да се за две године из Србије у Немачку иселило више од 51.000 људи, а у првој половини 2018. године, готово 19.000 радника из Србије имало је дозволу боравка у Немачкој, што је две хиљаде више него у истом периоду претходне године, подаци су немачке Савезне службе за миграције.

Само у једном дану, шест возача београдског ГСП-а добило је посао у минхенском градском превозу. Уз четири пута већу плату, боље услове рада, школу језика коју обезбеђује послодавац, у неким случајевима и смештај - мотива за промену адресе је доста.

Владимир Ђорђевић каже да је је у Београду возио аутобус број 88.

„У једном правцу, на пример, у шпицу од 15.45 до 17 часова, пола правца до Железника, превезем толико путника да Немачкој не могу да превезем за 15 дана", испричао је Ђорђевић. 

"Вечито нека одрицања, све гледаш где ћес да уштедиш, и дошао је тај моменат да нема више где", каже Александар Радовић.

Исељавања из Србије почела су још с ратним годинама, после 2000. године број оних који одлазе стагнира, да би се исељавање појачало са светском економском кризом и поново с мигрантском кризом. Без обзира на осцилације, Немачка остаје најпривлачнија српским радницима.

Професор Владимир Гречић, стручњак за миграције каже да се 2008. године из Србије иселило, према подацима ОЕЦД-а 7.000, да би 2015. тај број достигао 60 хиљада годишње, 2016. 44 хиљаде.

Статистика, међутим, показује и да се, на пример, 2016. и 2017. хиљаду Срба више иселило из Немачке него што их је добило боравишну дозволу, али не региструје где су отишли. 

Jорг Хескенс, саветник председника Србије за привреду каже да сигурно има бранши, као што су медицински сектор и сектор возача, где у Немачкој нема довољно труда да обучи своје људе за тај посао.

"Али генерално, Србија све боље стоји и за ове људе биће атрактивније да остану или да се врате из Немачке, када имају знање немачког језика и потенцијалну могућност за посао, њима овде 500-600 евра више значи него 1.500 у Немачкој", каже Jорг Хескенс. 

Ниједна земља не успева да спречи економске миграције, посебно младих и образованих. Међутим, Ирска, Кина и Индија успеле су да врате део стручњака.

"У Индију се много вратило из САД, нарочито из Силицијумске долине. То се не може учинити преко ноћи, те земље су пуно улагале, али је битно да је земља мора бити посвећена томе да проблем ублажи", каже Гречић.

То је могуће, сматрају познаваоци, ако се улаже у истраживање, развој и знање. Проблем не ублажавају закони попут немачког, који заправо значи оштрију селекцију радника, и подразумева стручније људе међу онима који одлазе.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво