Већа казна за рад на црно него за смрт радника

Од повреда на раду у Србији су у прошлој години страдале 53 особе, а њих 779 задобило је тешке телесне повреде. Ова година је проглашена годином безбедности и здравља на раду. Надлежни најављују измену закона којим ће се пооштрити казне и боље заштитити радници.

У протеклих 12 година, живот је радећи свој посао изгубило 440 људи. Последњи случај забележен је на градилишту у Новом Саду, а прошле године смртних случајева било је и на великим градилиштима у центру Београда, у Улици Кнеза Милоша и у "Београду на води".

Само због страдања радника приликом изградње објекта у Улици Кнеза Милоша, инспекција је поднела пет кривичних пријава.

Међутим, у Управи за безбедност и здравље на раду кажу за РТС да нису добили обавештења да су ти случајеви решени.

Директорка те управе Марина Фуртула објашњава да када се деси тешка или смртна повреда на раду, инспекција рада излази у надзор и налаже мере за отклањање недостатака, или покреће прекршајну, тј. кривичну пријаву.

Ту се, како каже, улога Министарства рада завршава.

Фуртула наводи и да се дешава да се радници разбеже са градилишта када инспекција дође, а да су то урадили и јуче, када је Хитна помоћ дошла да збрине тешко повређеног радника на једном београдском градилишту.

Оштрије казне

Коментаришући то што је казна за рад на црно два милиона динара, док је за несрећу у којој радник изгуби живот максимална казна милион динара, истиче да се ради на новом закону у којем ће посебна пажња бити посвећена казненој политици.

Јавну расправу очекујемо на пролеће, каже Фуртула и објашњава да се услови за безбедност на раду односе на све послодавце једнако, било да је реч о државним, приватним или страним фирмама.

"Прво је одговорност на послодавцу који треба да примени све мере и заштити раднике. И радници су одговорни уколико се не поштују те процедуре, а Инспекција за рад врши надзор над применом тих прописа", наводи Фуртула.

Према њеним речима, у прошлој години је од 53 смртна случаја 16 било у прерађивачкој индустрији, а 15 у грађевинарству.

"То чини 58 одсто од укупног броја смртних повреда на раду, док је веома велики број тешких повреда на раду у прерађивачкој индустрији, али имамо смањен број тешких повреда на градилиштима", додаје Фуртула.

Што се тиче надокнаде штете, напомиње да у овом тренутку повређени радници и породице преминулих радника могу да остваре то право једино преко дуготрајних судских поступака, а да ће новим законом и то пробати да реше.

"Желимо да помогнемо и овим радницима који беже са градилишта – да не треба то да раде јер ово министарство ради све у интересу радника, да заштитимо њихова права и повећамо ниво њихове безбедности и здравља", рекла је Фуртула и поручила да је живот сваког радника непроценљив.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
20° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво