Какав ваздух удишемо

Последњих дана грађани Ниша жале се да не могу да дишу. Почетком месеца ваздух у Београду и још пет градова у Србији био је загађенији него у Пекингу, према међународним стандардима за мерење квалитета ваздуха. Какав ваздух удишемо и да ли је стање када је реч о загађењу ове зиме другачије него претходних година?

Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је ваздух у Београду добар до умерено загађен и да се не може поредити са оним у Пекингу.

Према његовим речима, зими долази до већих прекорачења загађујућих материја у односу на граничне вредности, али се квалитет ваздуха оцењује на годишњем новоу тако да се не може рећи да је ваздух у Србији сличан оном у Пекингу. 

"Увек у Србији током зиме имамо много индивидуалних ложишта и старих аутомобила. Тамо где је велика популација долази до прекорачења граничних вредности што свакако није добро", каже Радовић.

На загађеност ваздуха утиче и географски положај појединих места, као што су Косјерић и Ужице, којa се налазе у котлинама. 

Радовић истиче да се ради на смањењу аерозагађења и додаје да то није процес који се може урадити преко ноћи – неопходно је направити системске мере.

Према његовим речима, Бор би био најкритичнији, али инвестицијом од 200 милиона евра у нову топионицу, он се више не налази на листи загађених градова.

Такође, ЕПС спроводи пројекте од неколико стотина милиона евра који се тичу смањења аерозагађења.

"Наше ресорно министарство има програм пошумљавања и наредне године уложиће у мењање котларница у локалним самоуправама широм Србије", каже Радовић.

Министарство енергетике ће наредне године почети са фондом за енергетску ефикасност, јер наши објекти троше више енергије и самим тим проузрокују више аерозагађења, а прва препорука УН је да се смањи зависност од фосилних горива, објаснио је Радовић.

Аерозагађење је глобални проблем – девет од десет људи на Земљи има проблем са загађеним ваздухом, каже Радовић и наводи да су то процене Светске здравствене организације.

Према његовим речима, квалитет ваздуха у Србији је сличан као у земљама у региону – бољи смо од БиХ, а лошији од Мађарске.

Најчистији ваздух удишу грађани у Скандинавији, где се улаже много више новца у заштиту животне средине. 

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 14. мај 2024.
16° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара