Представљено наоружање и војна опрема ВС

Војска Србије је током прошле године у коришћење увела нових 29 система наоружања и опреме, који су приказани у Војнотехничком институту. Политика Министарства је да су на првом месту домаћи производи и "домаћа памет", изјавио је министар одбране Александар Вулин.

Александар Вулин, начелник Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Милан Мојсиловић, у пратњи в. д. помоћника министра одбране за материјалне ресурсе Ненада Милорадовића, присуствовали су у Војнотехничком институту приказу наоружања и војне опреме који су уведени у оперативну употребу Војске Србије или су у завршној фази испитивања.

"У техничком смислу, 2018. година била је можда и најбоља година у новијој историји Србије. У наоружање Војске Србије уведено је 29 различитих система, а 2009. године, као најбоље године до тада, свега осам. Све је то плод рада ових људи. Прошле године, ми смо у ВТИ увели 50 младих инжењера, задржали смо 45 оних који су већ отишли у пензију, али не може да се допусти да њихово знање негде оде и да не буде коришћено баш у ВТИ", нагласио је министар одбране.

Вулин је рекао да је планирано да се ове године прими још 75 младих инжењера и да ће се значајно унапредити кадровска база, а обезбеђене су и материјалне претпоставке тако да је у ВТИ омогућено и одговарајуће награђивање оних који су најбољи и подизање зарада у складу са резултатима њиховог рада.

"Влада и председник и врховни командант Војске Србије посебно воде рачуна о научној бази и о ономе што нас заиста одваја. Све ово што сте овде видели су сложени системи, на којима је дуго рађено, који су финализовани и сваки од њих је од огромног значаја", нагласио је Вулин, додајући да су сва та средства и опрема која су данас приказана у ВТИ важна за Војску Србије.

"Војска Србије се интензивно опрема и наоружава и Војска Србије мора и јесте спремна да заштити наш мир и наш начин живота, да заштити сваки део наше територије и да заштити све Србе без обзира где они живели", рекао је министар Вулин. 

Србија као војно неутрална земља, како је истакао министар Вулин, која није чланица ни НАТО пакта ни било ког другог војног савеза и неће бити, мора да буде спремна да сама оствари сваку од функција и способности које могу да имају далеко веће и богатије војске.

"Пошто нисмо у чланству НАТО или било ког другог војног савеза и нећемо бити чланице, ми морамо да будемо у стању да одговоримо на сваки изазов - истакао је министар Вулин. 

Према његовим речима, најсигурнији начин да то и урадите је када имате институте као што је ВТИ и када имате одбрамбену индустрију какву има Србија, када сте у стању да највећи део својих потреба задовољите из своје производње и захваљујући својој памети. 

Начелник Генералштаба генерал Мојсиловић истакао је да одаје признање припадницима ВТИ на постигнутим резултатима у 2018. години и пројектима и амбицијама за 2019. годину, додајући да све што је данас приказано улива оптимизам.

Према његовим речима, подизање оперативних способности Војске Србије је неопходно како би она била у потпуности способна да одговори на све изазове, ризике и претње.

"Имао сам прилике да видим да све оно што смо увели у Војску Србије добија значај у делу који се односи на даљу модернизацију и подизање одређеног квалитета у функционално-безбедносном смислу. Оно што је пред крај 2018. године одлукама и закљуцима Главног војнотехничког савета уведено у наоружање и опремање добија динамику која се односи на континуитет у даљој изградњи оперативних способности по одређеним категоријама или чиниоцима оперативне способности у дугорочним плановима развоја", рекао је генерал Мојсиловић. 

Према речима помоћника министра Ненада Милорадовића, данас је приказано како Министарство одбране, ВТИ и Одбрамбена индустрија Србије напредују у остваривању својих мисија и задатака.

"Имамо јако обиман задатак, да опремимо Војску Србије да би достигла одговарајуће способности, односно да надокнади недостајуће способности за јако кратко време. Стручњаци Војске Србије, Генералштаба и Министарства одбране установили су 90 различитих система наоружања којима она треба да се опреми у средњорочном периоду. Од тога 76 треба да буду системи домаћег развоја, производ домаће памети и домаће одбрамбене индустрије - рекао је Милорадовић, додајући да је развој сваког система, поготово сложених, јако дуг и комплексан процес који и код богатијих земаља траје 14, 15, па и 20 година за најсложеније системе", рекао је Милорадовић.

Потпоручник Тамара Шевић, која ради у Војнотехничком институту у Сектору за електронске системе већ две године, изразила је задовољство што је са још неколико колега добила прилику да после завршене Војне академије добије постављење у ту научну установу.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво