Сви на једном месту: Е-држављанство

Од Нове године уз матичне књиге рођених, венчаних и умрлих, успостављена је нова јединствена електронска евиденција о држављанима. То значи да све институције, које користе информациони систем за размену података по службеној дужности, могу да приступају подацима о држављанима на територији целе Србије.

Подаци о држављанству су раније углавном били у папирном облику, уз велику могућност злоупотребе.

"Идентификација службеника није постојала – свако је могао да копира или препише податке и касније их злоупотреби. Централна база има логове где су сви приступи регистровани", објашњава Слободан Недељковић из МУП-а.

Јединствена евиденција омогућава рад нових система електронске управе али, пре свега, значи уштеду времена и грађанима и службеницима.

"То конкретно значи да неће више морати да носе уверење о држављанству од шалтера до шалтера, да доказују нешто што држава већ зна – да су они држављани РС, већ ће службеници у државној управи и локалној самоуправи по службеној дужности моћи да приступају тим подацима и да добијају практично из система уверење о држављанству РС", истиче директор Канцеларије за Е-управу Михаило Јовановић.

На овај начин, државни органи разменили су готово милион података.

"Ово су основне евиденције, поред матичних књига и књиге држављана, следећи корак је регистар становништва који ће објединити 13 евиденција које воде различите институције. Обједињавањем ових евиденција, ово је први пут да држава има све евиденције о грађанима на једном месту", рекла је Марина Дражић из Министарства државне управе и локалне самоуправе.

Подаци о држављанима последњих 70 година вођени су у више од 300 различитих база података, од којих многе нису биле потпуне јер нису садржале ЈМБГ. У наредном периоду, остаје да се и ти подаци употпуне.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво