И Параћин против мини хидроелектране на Грзи

Одборници Скупштине општине Параћин донели су одлуку о покретању иницијативе за обустављање изградње мини хидроелектране на Грзи. "Одлука је донесена гласовима свих присутних одборника", стоји на званичном сајту.

Грађани Параћина су почетком децембра, протестима и скупљањем потписа за петицију Влади, затражили обуставу изградње мини хидроелектране (МХЕ) на речици Грзи, левој притоци Црнице, на Кучајским планинама.

Ток Грзе је дуг свега 23 километра, важне су јој притоке Иваништица и Велика Честобродица, на свом току има два језера, горње и доње. На доњем језеру планирана је изградња МХЕ.

У организацији невладине организације Алтернативни парламент, грађани су одржали 1. децембра протест на реци, око 20 километара од Параћина, путем према Зајечару, а три дана касније започели са прикупљањем потписа за петицију, коју су упутили Влади, надлежном министарству и локалној самоуправи.

Изградња МХЕ на Грзи, снаге 499 киловата, требало би да почне на пролеће. Инвеститор је из Тополе, а вредност радова је већа од 80 милиона динара.

Општина Параћин је инвеститору издала дозволу за градњу 27. септембра. Локацијски услови су му издати почетком јула.

"Од тог датума тече двогодишњи рок за пријављивање и почетак градње", стоји у извештају Одељења за урбанизам и имовинско правне послове општине Параћин.

"Погубне последице за флору и фауну"

"Уцевљивање" Грже, која је са околином заштићено природно добро треће категорије, имало би погубне последице за флору и фауну овог дела нетакнуте природе Кучајских планина и за туризам, једну од важних грана развоја општине Параћин, тврде у Народном покрету "Сви за Параћин".

Председник општине Параћин Саша Пауновић рекао је тада новинарима да је реч "о државном пројекту који се спроводи у Србији".

"Нама (општини) није потребна МХЕ на Грзи, не доноси ново запошљавање, не доприноси побољшању локалне инфраструктуре", рекао је рада Пауновић. 

На званичном сајту општине Параћин стоји да су "катастром МХЕ Србије, утврђеним 1987. године, на територији општине Параћин предвиђене четири локације за изградњу, две на Црници и две на Грзи".

План је имплементиран у "важећи Просторни план Србије од 2010. до 2020. године и усклађен у план општине Параћин", истакнуто је на сајту.

Инвестирор има "прибављене услове" за изградњу од Телекома, Србијагаса, Србијаводе, Водовода, Електродистрибуције, Дирекције за изградњу, ЈП Путеви Србије, Сектора за ванредне ситауације МУП Јагодине, Завода за заштиту споменика културе и Завода за заштиту природе Србије, речено је Танјугу у одељењу за урбанизам.

Урбанисти Параћина истичу да пројектом изградње, предвиђена траса цевовода за МХЕ, "не пролази реком и не дира водне објекте, већ левом страном заштитног појаса државног пута, за коју је надлежно ЈП Путеви Србија, дало сагласност".

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи