Ове године у свету убијено 80 новинара

Невладина организација Репортери без граница објавила је да је, због свог посла, најмање 80 новинара убијено ове године у свету.

Више од половине убијено је у само пет земаља - Авганистану, Сирији, Мексику, Јемену и Индији, наведено је у годишњем извештају објављеном у Берлину.

Према тим подацима, 15 новинара убијено је у Авганистану, 11 у Сирији, девет у Мексику, осам у Јемену и шест у Индији.

У извештају је наведено и да је шест новинара страдало у САД, од којих је четворо погинуло у нападу на лист Цапитал Газетте у Мариленду, пренео је Индекс.

Репортери без граница су навели да се 348 новинара у свету налази у затворима, највећим делом у пет земаља: Кини (60 новинара), Египту (38), Турској (33), Ирану (28) и Саудијској Арабији (28).

У свету су у последњих десет година убијена 702 новинара.

Новинари који прате оружане сукобе у свету били су изложени највећем ризику, али исто толико их је убијено и изван оружаних сукоба, а у тим случајевима кривци често знају да ће се извући некажњено, стоји у извештају.

Организација напомиње како у земљама попут Кине, Египта, Ирана и Саудијске Арабије стално смишљају нове методе угњетавања.

Грађанско новинарство највише трпи због тих метода које укључују контролу интернета како би се контролисали блогери и новинари који објављују текстове на интернету или друштвеним мрежама.

Како је наведено, у свету је у протеклој години било отето 60 новинара, шест више у односу на претходну годину.

Осим једног случаја, све отмице догодиле су се у Сирији, Јемену или Ираку.

Репортери без граница позвали су Уједињене нације да успоставе функцију посебног изасланика за заштиту новинара.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво