"На путу за безбедност"

Деца у саобраћају најчешће страдају због преласка улице ван пешачког прелаза. Ученици првог и другог разреда су најугроженији, упозорава Агенција за безбедност саобраћаја. Зато је, кажу, важно да се најмлађи пешаци додатно едукују.

Од куће до школе, од школе до куће, деци се шапуће: опрез!

"Деца најчешће имају проблем са тим да нису свесни ризика који носи пролажење између паркираних аутомобила јер не знају да на тај начин возачи не могу добро да их опазе и да их неће видети када излазе на улицу. Затим, нису свесни да је играње у близини саораћајнице такође небезбедно јер постоје шансе да им лопта излети на улицу", објашњава педагог Аница Саковић.

Да би постали свесни тога, а истовремено да им учење буде занимљиво, деци се приступа на савремен начин - кроз игру.

"Сама видео-игрица ‘На путу за безбедност' је добра прилика која може усмерити нас све да се више говори о овој теми и да деца сагледају правила понашања у саобраћају из различитих углова", напомиње Саковићева.

Из Министарства просвете поручују да ће савремене образовне технологије допринети лакшем усвајању знања о саобраћају.

"Проценили смо да је начин учења примењен деци, да је осавремењен кроз савремене дигиталне медије и да је то нешто што је деци пријемчиво. И да прати управо реформу коју ми спроводимо", истиче Весна Недељковић, помоћница министра просвете, науке и технолошког развоја.

Сигурност у саобраћају јако је важна и за представнике Француске у Србији.

"С једне стране, деца су, на неки начин, прве жртве у саобраћају. А затим, зато што ће та деца једног дана постати возачи и требало би да науче сва та правила понашања у саобраћају", указује Фредерик Мондолони, амбасадор Француске у Србији.

Циљ Стратегије безбедности саобраћаја од 2020. године да међу жртвама несрећа не буде најмлађих, али и да се број повређене деце преполови у односу на претходну деценију.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара