Проблем заштите од пожара у приватним домовима за старе

Ниједна установа социјалне заштите није могла да добије лиценцу за рад без потврде МУП-а да су обезбеђени сви услови и предузете све мере заштите од пожара. Тада им нико није предочио да треба да ангажују и стручне раднике који би бринули о томе, иако је Закон који то предвиђа донет пре девет година. То је, тврде власници домова, непотребан трошак који ће подићи цену смештаја. У МУП-у кажу да Закон мора да се поштује и да је безбедност корисника на првом месту.

Без хидрантне мреже, противпожарног пута, апарата за гашење пожара није било могуће добити лиценцу за рад, тврде власници приватних домова. Сагласни су да је безбедност корисника на првом месту, али не и са тим да морају да ангажују раднике који ће 24 сата бринути о противпожарној заштити.

"Ако та екипа чини пет људи, руководилац и четири радника, да би се покрили све три смене то је укупно 15 људи. Ти људи треба некад да буду одсутни, то значи још једна екипа од пет људи која теба да их мења. За два дома по 20 људи треба ми 40 ватрогасаца, то није нормално", каже власник дома за стара лица Миша Ђурић.

"Не знам да ли ће нам тражити и ватрогасно возило да купимо. Поред тих четири стално запослена радника морамо да имамо у сталном радном односу стручно оспособљеног инжњера за спровођење заштите од пожара који ће да надгледа рад тих људи", указује Радослав Миловановић из Удружења приватних домова за стара лица.

Домови у другој категорији угрожености 

Ватрогасно возило није потребно али обучени радници који ће водити рачуна о противпожарној заштити јесу, кажу у МУП-у јер су установе социјалне заштите, попут болница, сврстане у другу категорију угрожености од пожара.

"Морам посебно да напоменем да се ради о специфичним објектима, о објектима где људи бораве 24 сата, где је реч о особама са смањеним физичким, психичким и другим способностима и из тог разлога они су поверени неком да их чува и да обезбеди пре свега безбедност њиховог, здравља, живота", наглашава начелник Управе Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Иван Зарев.

То, каже, не значи да морају да запосле нове раднике. При том у државним установама то и није могуће, због забране запошљавања у јавном сектору.

Зарев наглашава да је закон погрешно интерпретиран.

"Из постојећег састава водите рачуна да се те неке ствари спроводе, јер не можемо ми да дозволимо да се зарад неке штедње играмо са здрављем и животом људи", каже начелник Управе Сектора за ванредне ситуације МУП-а.

Према његовим речима, домови могу да ангажују за ове послове и оне раднике који су већ у радном односу. У сваком случају Закон се, кажу у МУП, мора примењивати.

Министарство надлежно за установе социјалне заштите за сада нема став о томе. Власници приватних домова кажу да запошљавање нових радника или пак обука већ запослених кошта – а то ће кроз цену услуге, на крају платити корисници.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи