Новине Закона о смањењу ризика од катастрофа и ванредним ситуацијама

Нови Закон о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама, који је донела Скупштина Србије, ступа на снагу 20. новембра, када престаје да важи Закон о ванредним ситуацијама.

Новине у Закону о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама односе се, између осталог, за израду нових докумената - Процене ризика од катастрофа и Плана заштите и спасавања.

Док Процену ризика морају да донесу Република, покрајина, локалне самоуправе, привредна друштва, здравствене установе (сем апотека) и образовне установе, дотле План смањења ризика од катастрофа треба да донесу Република, покрајина и локална самоуправа.

Ово су само детаљи које о новом Закону појашњава др Зоран Игњић, председник Удружења за ванредне ситуације Републике Србије из Новог Сада.

Дефинисано је да процену ризика израђују правна лица која управљају пословним, трговачким, спортским, угоститељским и смештајним објектима и објектима за разоноду који могу да приме више од 100 особа. Ако објекат служи за боравак деце до 14 година онда нема одредбе о броју особа за које је намењен, и такви простори морају имати процену ризика.

Рок да се то уради је шест месеци, а за план заштите и спасавања девет месеци од доношења Закона. Законодавац је прописао и високе новчане казне до милион динара, ако се у том року не уради документација, каже Игњић.

Процене и планове по новом закону моћи ће да раде само овлашћена правна лица. До сада је лиценце за тај посао добило око 350 проценитеља, а по новим одредбама лиценце и овлашћења за израду процене и плана ће важити пет година.

"Новина у закону је што проценитељи ризика могу полагати за лиценце тек по завршеној обуци. Ова мера је у потпуности оправдана, јер ће се избећи досадашња пракса да се излази на испит без било какве обуке. Имали смо у пракси случајеве да су Методлогију за израду процене и плана многи тумачили на свој начин, и то се значајно одражавало на квалитет и рок израде", објашњава Игњић.

 Са новим Законом актуелизује се прича о именовању повереника Цивилне заштите и њихових заменика. Пооштрени су услови за одабир ових људи, јер се тражи да нису осуђивани и да се против њих не води кривични поступак.

По оцени стручњака из Удружења за ванредне ситуације Републике Србије, посебан проблем ће бити обука повереника, јер то треба да ради Национални тренинг центар, а због потенцијално великог броја повереника то ће се тешко реализовати.

Закон налаже да убудуће све стамбене зграде и Месне заједнице имају повереника Цивилне заштите и заменика.

 

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво