Утихнула је песма салашара, не чује се ни шкрипа ђермова

И док је у Војводини све више модерних салаша, који привлаче све више гостију, они традиционални убрзано нестају. Први салаши у Војводини, с почетка деветнаестог века, били су импровизована привредна станишта сточара. Сада, све већи број младих у потрази за бољим животом одлази у градове, а салаши остају препуштени све ређим и углавном старијим заљубљеницима у овакав начин живота.

Одавно је утихнула песма салашара, не чује се ни шкрипа старих ђермова, а по непрегледној банатској равници не виде се ни коњи чилаши. Остала су само сећања на та стара сретна и помало сетна времена ретких заљубљеника који су рођени баш ту и одлучили да цео живот посвете салашима.

Брачни пар Ференц и Катица Ердељи живе на баш таквом једном салашу старијем од једног века.

"Устајемо у пет сати, попијемо кафу и разлаз – муж оде да музе а ја средим живину, онда идем у шталу, чистимо и радимо све заједно", прича Катица Ердељи из Мужље код Зрењанина.

Катичин супруг Ференц прича да је у време када је он дошао у Мужљу у околини било седамдесет до осамдесет салаша.

"После су јако брзо нестали, стари људи су помрли, а ту смо после остали нас троје-четворо", додаје Ференц.

Салаш њиховог комшије Михаља такође је старији од века, власник је одлучио да му сачува не само изглед већ и све алатке којима су се служиле генерације салашара.

"Пуно значи за мене зато што увек човек нешто осећа чим види нешто старије", напомиње Михаљ Ишпановић.

И док стари салаши полако ишчезавају све је више нових модерних туристичких, којима је једина намена да привуку госте и кроз причу посетиоцима присете се оних исконских салаша.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 14. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара