Награде новинаркама РТС-а за извештавање о толеранцији

У смањењу дискриминације велику улогу имају и медији. Зато су додељене награде за извештавање о толеранцији. Међу награђенима су и новинарке РТС-а - Сузана Дука и Вишња Вишњић Милић.

Поводом Међународног дана дискриминације традиционално су уручене годишње новинарске награде за толеранцију, а најновије истраживање које је данас представљено показује да новинари имају добар увид у распрострањеност дискриминације, али се те теме не обрађују често, иако редакције имају разумевања за ту област, јер се предност даје сензационалистичким текстовима.

Награде су додељене на годишњој конференцији "Србија без дискриминације" коју је организовала Повереник за заштиту равноправности у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а и Фондом за добру управу Владе Уједињеног Краљевства.

Награђени су: Сузана Дука (РТС), Вишња Вишњић Милић (РТС), Миодраг Совиљ (Н1), Радмила Релић (РТВ Маг), Горица Николин (Радио 021), Марија Марић (Радио РТВ), Владимира Дорчев Валтернов (Storyteller), Маријана Чанак (Портал о инвалидности) и Славица Томчић (Курир). 

Представљајући истраживање "Однос новинара и новинарки према дискриминацији у Србији", социолог Градимир Зајић је рекао да се запажа да су новинари сагласни да у Србији постоји говор мржње у Србији.

Из истраживања се може закључити да већина новинара није специјализована за теме из области дискриминације због малог броја запослених у редакцијама, али да о томе извештавају компетентно, међутим, код једног броја новинара се примећује да не праве разлику између повреде права и дискриминације.

У истраживању је учествовало 164 представника штампаних и електронских медија из целе Србије.

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић истакла је да је идеја равноправности основ сваког друштва. 

Јанковић је навела да ће приоритет у наредном периоду бити рад на доступности и препознатљивости институције Повереника којој се грађани обраћају да би добили заштиту и кона ствара друштво у којем ће, како каже, владати право и јаке институције и у којем ће млади желети да живе.

Андреа Орицио шеф мисије ОЕБС-а каже да је Србија исправно прихватила заштиту људских и мањинских права као темељ за изградњу слободног и демократског друштва у којем се сви третирају једнако. Додаје да је рад Повереника за заштиту равноправности доказ опредељености власти да решава питање дискриминације.

Он је додао да је захвалан повереници Јанковић што је окупила оне који сун а истом задатку да помогну Србији у изградњи друштва у коме, како каже, нема места за дискриминацију.

Амбасадор Велике Британије Денис Киф изразио је задовољство што другу годину учествује на годишњој конференцији Повереника за заштиту равноправности и истакао да та амбасада подржава рад независних тела и институција у Србији у циљу јачања демократије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво