Цвет феникс – Наталијина рамонда, симбол страдања српског народа

Вишеструка симболика Наталијине рамонде говори о срспком народу, искушењима која је прошао током и после Првог светског рата и о васкрснућу Србије.

Крајем 19. века у околини Ниша овај цвет је приметио дворски лекар Обреновића, Сава Петровић. Рамонда њему дугује откриће, а краљици Наталији Обреновић име – инспирисано њеном лепотом.

"Рамонда Наталија је врста која је на овом подручју живела још пре леденог доба, преживела глацијацију и данас насељава подручје централног Балкана. Можемо је наћи у северној Грчкој, Македонији, деловима Србије", објашњава асистент на Биолошком факултету Универзитета у Београду Томица Мишљеновић.

"Расте на планини Ниџе чији је највиши врх Кајмакчалан, где се одиграла једна од најважнијих битака у Првом светском рату, где је српска војска 1916. године однела важну победу", додаје историчар Александар Тодосијевић.

Стара планина, Јелашничка и Сићевачка клисура, њено су станиште у Србији. Има је и у ботаничкој башти у Београду, а најлепша је у пролеће када цвета. И пошто се осуши, довољна је кап воде да оживи. Зато је зову и цвет феникс.

"Ова биљка је добар симбол примирја зато што се може повезати са голготом коју је војска прошла у Првом светском рату и након тога успела да победи", каже Мишљеновић.

Позадина амблема је црно-зелена трака Албанске споменице.

"Албанска споменица је медаља коју су добили српски војници приликом повлачења преко Албаније као чин изузетне храбрости", каже Тодосијевић.

У част храбрих предака и жртава Великог рата, Британци с поносом истичу црвену булку – попи а Французи плави различак. И један и други, грађани с поносом носе, а приход од продаје иде породицама ратних ветерана.

Наталијину рамонду најчешће можете видети на реверима функционера, јавних личности и новинара. Носи се недељу дана пре, као и на дан самог празника. Иако се овај амблем користи од 2012. године, још није заживео међу грађанима.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи