Брнабић: Институт за ратарство пример добре сарадње науке и привреде

Свечаном академијом у Српском народном позоришту у Новом Саду, новосадски Институт за ратарство и повртарство обележио је јубилеј - 80 година постојања. Премијерка Ана Брнабић поручила је да је Институт прави пример добре сарадње науке и привреде који у пословању на најбољи начин обједињује науку, технологију, производњу, образовање и услуге.

Ана Брнабић је на свечаности истакла да је мало научних институција које могу да се похвале дугом традицијом и модерним пословањем и зато је Влада у мају прогласила Институт за ратарство и повртарство институцијом од националног значаја.

"Институт за ратарство и повртарство прави је пример добре сарадње науке, пословног сектора, привреде и у пословању на најбољи нацицн обједињују науку, технологију, производњу, образовање и услуге", оценила је премијерка.

Како је рекла, вишедеценијски рад генерација научника резултирао је тиме да су сорте и хибриди поризведени у Србији присутни у више од 30 земаља, а семенски производи "НС семе" препознатљив извозни производ.

Брнабићева је навела и да је успех Института то што домаћи пољопривредници у великом броју одлучују да на њивама користе његове производе, упркос великој конкуренцији семена на тржишту, јер су препознали традицију и квалитет.

Поручила је да су пољопривреда и производња хране један од најзначајнијих сектора домаће привреде, сектор који упошљава нешто више од петине запослених у земљи, као и један од ретких у привреди који више од деценије остварује суфицит у спољнотрговинској размени.

Пољопривредни и прехрамбени производи из Србије су препознатљиви у свету, посебно малина, јабука, соја и кукуруз, подвукла је премијерка и додала да иза свих резултата стоје вишедеценијска улагања у науку и технологију производње.

"Нови Сад има чиме да се поноси. Информације и знање данас су значајан ресурс, можда и значајнији од рада и капитала, јер доприносе унапређењу конкурентности производа и положају на тржишту. То знање и информације имају у Институту и један су од примера који сви остали треба да следимо", рекла је премијерка.

Подсетила је да је један од приоритета владе подршка и финансирање образовања и науке, и најавила да ће ускоро бити објављен нови конкурс за докторанте да узму учешће у раду научних институција, као и да ће следеће године бити формиран Фонд за науку.

"Моја мисија и задатак јесте да подржим домаће институте, привреднике, младе талентоване људе да у својој земљи креирају. Наставите да креирате нову вредност, а своје иновације пласирате овде и у свету. Желим вам још много оваквих јубилеја, добрих резултат и да сачувате позицију регионалног лидера у овој области", рекла је Брнабић.

Од скромне истраживачке станице до моћног гиганта 

Директорка Светлана Балешевић Тубић истакла је да је Институт од скромне истраживачке станице израстао у моћног гиганта европске и светске пољопривредне науке, који има статус институције од националог значаја.

Навела је да та научна институција има 620 запослених, од којих је 103 истраживача, а 93 доктора наука.

"Институт је постао и остао симбол Новог Сада, Војводине, Србије, оног најбољег што Србија има и по чему је у свету препозната. Настављамо даље да подижемо лествицу, јер инвестиције у знање доносе врхунске резултате", поручила је директорка.

Председнике војвођанске владе Игор Мировић поручио је да ће Покрајина наставити да пом годаже економски развој Војводине, пољопривреде и развојне пројекте Инситута, јер се у 80 година показало да то даје резултат.

"Не прође посета страних делегација у Војводини, а и у Републици, да неко не пита за Институт за ратарство и његове нове производе. Ово је велики резултат, трудите се да то тако остане тако и у наредних 80 година", поручио је Мировић.

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић навео је да је Институт једна од важних карика у ланцу успешности Новог Сада и Војводине и додао да је лако Србији када има научну и образовну базу ппопут Института и бренд "НС семе", који је, каже, један од најбољих извозних производа Србије. 

Институт основан 1938. године 

Институт за ратарство и повртарство основан је 1938. године одлуком Министарства пољопривреде Краљевине Југославије, када је оформљена Пољопривредна огледна и контролна станица у Новом Саду из које је настао данашњи Институт. 

Основна и примењена истраживања усмерена су на стварање сорти и хибрида ратарских и повртарских сорти, као и великог броја крмних, индустријских, лековитих и зачинских биљака.

До сада је у Институту створено више од 1.248 сорти и хибрида, од чега је нешто више од 1.099 регистровано и гаји се у иностранству.

Институтске сорте и хибриди су присутни у више од 30 држава на четири континента, од Аргентине, земаља Европске уније, Украјине, Русије, до Кине и Индије.

Тим Института чини више од 100 истраживача, међу којима су 93 доктора наука, а асистира им више од 300 високообразованих и радника различитих профила.

Осим научног дела, Институт развија и комерцијални, па је пре неколико година пласирао и нову робну марку "НС семе", која је један од препознатљивих извозних производа из Србије.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво