Сваки седми старији основац у Србији пуши

Најновија истраживања Института за јавно здравље Србије "Милан Јовановић Батут" показује да је 40 одсто тинејџера до своје 15. године пробало цигарете, односно да сваки седми пуши.

Лекари упозоравају да изложеност дуванском диму узрокује бројне озбиљне болести, као што су рак плућа, инфаркт срца, мождани удар, срчана смрт, настанак и погоршање астме.

Деца изложена дуванском диму чешће оболевају од акутних и хроничних упала доњих респираторних путева, инфекција средњег уха и имају чешће јаче астматичне нападе.

Шеф Кабинета за превенцију и одвикавање од пушења Клинике за пулмологију КЦС др Ика Пешић каже да велики број младих у Србији пуши, да тај број више није у лаганом паду, као што је пре неколико година, већ се сада одржава, па чак и расте.

"То забрињава због озбиљних последица које ће се брзо појавити код младих када буду имали 25, 30 или 40 година", каже Пешић за Танјуг.

Појаснила је да данас у Србији углавном пуше сиромашни, мање образовани, људи који су без посла.

"Важно да младе што више окупирамо, школујемо и да их информишемо о штетним последицама пушења свих дуванских производа, не само цигарета већ и наргила које су на дохвату деце основних и средњих школа", нагласила је Пешићева.

Како би се неславна статистика променила у организацији фонда "Пропулжн" почела је трогодишња кампања "Mission:oxygen" (Мисија:кисеоник) коју је подржала компанија "Астра Зенеца" чији је циљ да младима школског узраста укаже на штетност пушења кроз бројне едукативне радионице, али укључујући и младе који су активни на друштвеним мрежама (инфлуенсере).

Државни секретар Министарства здравља др Ференц Вицко захвалио се компанији "Астра Зенеца" и фондацији "Пропулжн" што су препознали проблем пушења код младих у Србији.

"Ако се погледа у статистику и оптерећеност болестима водећи здравствени ризици су и даље пушење, лоше навике у исхрани, алкохол и недовољна физичка активност", нагласио је Вичко.

Представника Компаније "Астра Зенека" Ксенија Пурковић каже да је та компанија пројекат подржала са 200.000 евра на трогодишњем нивоу.

Подсећа да компанија на глобалном нивоу има пројекат о превенцији хроничних незаразних болести и да је програм заживео у 22 земље у свету, а да је Србија је једна од њих.

"Препознали смо значај и потребу да се врло рано крене у превенцију , да се уопште почне и размишља о пушењу код деце", рекла је Пурковићева.

План кампање је да се уз подршку Националне асоцијације родитеља и наставника Србије (НАРНС) наредне три године допре до 200.000 деце, старости између 10 и12 година како би деца схватила колико је дувански дим штетан.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи