Ванредна контрола приватних вртића у Београду

У око 40 приватних предшколских установа које су у систему субвенција Града Београда, јутрос је почела ванредна, ненајављена инспекцијска контрола противпожарне опремљености.

Градски секретар за образовање и дечју заштиту Славко Гак изјавио је да се контрола спроводи у сарадњи са Управом за ванредне ситуације Града Београда. 

"Инспектори су од осам сати на терену. Градска просветна инспекција циљано проверава пријављену долазност деце и број поручених оброка за њих који се морају поклапати, док Управа проверава систем противпожарне заштите", рекао је Гак.

Како преноси Беоинфо, Гак је поручио да ће мере које ће бити предузете после инспекцијског надзора зависити од налаза, али да је најважнија порука која се жели послати јесте да прописи и захтевани критеријуми морају стриктно да се поштују.

Од тренутка када је Град Београд почео сарадњу с приватним вртићима, "њихов број је увећан осам пута, што је добро, али не сме бити на рачун квалитета услуга", нагласио је Гак, а наводи се у саопштењу.

Градски секретар је додао да деца морају бити на првом месту, изнад профита, и она која бораве у приватним вртићима а чији боравак субвенционише Град, морају бити исто третирана и имати исте услове као оне које град обезбеђује у државним вртићима. 

Гак је навео да су у овој акцији изабране установе које су током лета граду за рефундацију новца пријављивале највећу долазности деце, чак и изнад 95 одсто у месецима у којима је долазност деце у државним вртићима увек мала, испод 50 одсто.

"Уколико се утврди да су подаци о долазности лажирани, то значи да је та установа оштетила буџет Града Београда и тим случајем ће се даље бавити надлежне институције", рекао је Гак.

"Честе жалбе родитеља на исхрану у приватним вртићима"

Секретар је истакао и да су честе жалбе родитеља на исхрану у приватним вртићима, те да је поређењем броја деце и броја поручених оброка од кетеринг служби град нашао начин да провери и овај сегмент пословања упркос чињеници да су приватни вртићи сами у обавези да организују исхрану деце, те да је град не контролише.

"Исхрана деце је у надлежности града само у државним вртићима, али на овај начин ћемо покушати да смањимо простор за било какве неправилности", рекао је Гак.

Он је поручио да су у последњих пет месеци у Београду отворена чак 62 нова приватна вртића, те да их је сада у систему субвенције града 332, што је раст броја вртића за 23 одсто у односу на мај.

У овом тренутку Град Београд субвенционише боравак 16.011 малишана у приватним вртићима са до 22.361 динар месечно по детету, колико износи 80 одсто економске цене државног вртића.

Гак је закључио да је Одлука о сарадњи са приватним вртићима, која је почела 2015. године, добра, да је дала осим повећаног обима уписане деце и друге позитивне ефекте попут развоја приватног сектора предшколског образовања и отварања нових радних места, али да критеријуми и захтеви морају да се поштују.

"Наставићемо даље да унапређујемо ову сарадњу, али се мора послати порука да злоупотребе неће бити толерисане. Дакле, настављамо са подршком, али ћемо наставити и са строгом контролом", закључио је Гак.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво