Како Крагујевац брине о најтеже оболелим грађанима

Друга субота у октобру у свету и код нас обележава се као Дан палијативне неге. Иако је Србија друга у Европи по смртности од канцера, годишње умре више од 20.000 људи, центри за палијативно збрињавање још су реткост.

О Крагујевчанима који не могу до лекара старају се екипе Кућног лечења, дају терапију, превијају, саветују их у њиховом дому. Најтеже оболели смештени су у Геронтолошки центар. О 200 оболелих свакодневно брине више од 50 лекара, медицинских техничара, неговатеља.

"Уз адекватно лечење уз симптоматску и потпорну терапију, окупирање бола, предузимање физикално рехабилитационих третмана, ", каже др Милена Крстић, специјалиста интерне медицине."

Пре годину дана у Геронтолошком центру отворен је Центар за палијативну негу у чију су адаптацију и опремање ресорно министарство и Европска унија уложили 340.000 евра. Центар још не ради, а на листи чекања је тренутно 70 пацијената.

"Ми смо сада у некој звршној фази добијања употребне дозволе за овај део објекта и паралелно за добијање лиценце од Министарства за рад", каже Јелена Миловановић,  в.д. директорке Геронтолошког центра у Крагуејвцу.

У Равном Гају код Крагујевца Завод за збрињавање одраслих "Мале пчелице" до краја године отвориће и први Регионални центар за оболеле од деменције и Алцхајмерове болести. Држава, Завод и донатори обезбедили су 50 милиона динара.

"Имаће капацитет 40 лежајева за почетак, пуно значи за породице у Србији, породице које имају проблем са овом болешћу, пружаће двадесетчетворочасовну негу", каже Владица Станојевић, директор Завода "Мале пчелице".

У Србији има 7.000 оболелих од деменције и Алцхајмерове болести. Крагујевачки Завод "Мале пчелице" уз помоћ државе планира проширење Центра у Равном Гају за још 80 места.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи