Како олакшати пут до неопходне социјалне помоћи

Од социјалне помоћи, према последњим подацима, живе 20.852 корисника, односно око 8.200 породица. Основни услов за стицање права на ту помоћ је да приходи породице или особе нису већи од износа новчане социјалне помоћи, која је тренутно 8.283 динара. Честа примедба је да та помоћ не стиже увек у праве руке. Од измена и допуна Закона о социјалној заштити, очекује се да најугроженијима олакша пут до социјалне помоћи.

Грађани се жале када морају да туже најближе сроднике за издржавање деце, јер у супротном не могу да добију социјалну помоћ. Негодују и радно способни корисници јер им се социјална помоћ умањује на основу различитих критеријума, а на девет месеци ради се ревизија решења.

"Најбоље би нам било да нема прекида, јер иде на девет месеци, да бисмо могли стално да добијамо", каже један саговорник.

За многе је највећа препрека више стамбеног простора и земљишта него што закон прописује као услов за социјалну помоћ.

"У том случају, он мора да дâ сагласност да се стави хипотека на тај вишак, да би се обезбедила наплата потраживања и то је негде у валоризованом износу исплаћене новчане социјалне помоћи", каже Сања Милатовић из Центра за социјални рад у Београду.

Све што је више од пола хектара земље, односно хектар код неспособних за рад, сматра се вишком.

Велико имање, за бољи живот најстаријих у селима која се гасе, не значи много, сматра повереница за заштиту равноправности и зато је покренула иницијативу за измену тог критеријума.

"Често имате те људе којима је земља потпуно запарложена, кућа вам прокишњава, ви сте сами у том домаћинству, деца су вам далеко или их немате, и то је сигурно једна од одредаба коју је најбитније изменити. Дакле, релаксирати тај земљишни максимум, повећати га и увести додатни критеријум да ли се може остварити приход од те земље коју поседујете", навела је Бранкица Јанковић.

Током 2017. и од почетка ове године заштитнику грађана жалило се 56 особа јер су у центрима за социјални рад одбили да приме захтев за социјалну помоћ, уз усмено образложење да не испуњавају услове.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво