Мање од петине жена у Србији користи поуздану контрацепцију

Светски дан контрацепције обележава се данас, а Србија је једна од првих земаља које су у потпуности ускладиле приоритете у области сексуалног и репродуктивног здравља са међународним стандардима, саопштила је канцеларија Популационог фонда Уједињених нација у Србији. Досадашњи подаци показују да мање од петине жена у Србији користи поуздану контрацепцију, а млади су оптерећени предрасудама и не знају довољно о томе како да се заштите.

Министарство здравља и канцеларија Популационог фонда Уједињених нација у Србији (УНФПА) у Србији представили су Национални програм очувања и унапређења сексуалног и репродуктивног здравља грађана Србије.

Усвајањем овог Националног програма, Србија је постала једна од првих земаља које су свој програм у потпуности ускладиле са Глобалном стратегијом за здравље жена, деце и адолесцената (2016-2030) и Акционим планом СЗО за сексуално и репродуктивно здравље: Ка остварењу Агенде 2030 за одрживи развој у Европи - да нико не буде изостављен.

Мање од петине жена у Србији користи поуздане методе контрацепције, док су млади оптерећени предрасудама и не знају довољно о начинима да заштите своје здравље.

"Са овим сетом мера, желимо да подигнемо свест шире јавности о потреби очувања репродуктивног здравља, као и да смањимо број непланираних трудноћа које се завршавају небезбедним абортусом и преваленцу полно преносивих инфекција. Програмом такође тежимо да допринесемо превенцији насиља у нашем друштву и бољој заштити жена које трпе насиље", истакла је др Весна Књегињић, помоћница министра у Министарству здравља.

Учесници скупа сложили су се да је универзални приступ услугама сексуалног и репродуктивног здравља, укључујући планирању породице, стратешка инвестиција у наредне генерације.

Тиме се креира окружење у коме жене и парови могу да доносе информисане одлуке које се тичу њиховог репродуктивног здравља, као и да слободно одлучују да ли, када и колико деце желе да имају.

"Усвајање Националног програма очувања и унапређења сексуалног и репродуктивног здравља грађана Републике Србије долази у кључном моменту. Сигурна сам да ће политике које реафирмишу сексуално и репродуктивно здравље и репродуктивна права као основно људско право, помоћи Србији у остварењу Циљева одрживог развоја, али и на путу Србије ка ЕУ", рекла је др Тамар Комасуридзе, регионална саветница УНФПА за питања сексуалног и репродуктивног здравља.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи