За седам месеци 142 пресуде за корупцију

Од ступања на снагу новог закона о борби против организованог криминала 1. марта ове године, за привих седам месеци, Посебна одељења тужилаштава поднела су оптужнице против 275 окривљених, а судови изрекли осуђујуће пресуде против 142 особе, од којих је њих 56 је осуђено на казну затвора, изјавила је министарка правде Нела Кубуровић.

Нела Кубуровић је истакла и да су тужилаштва гонила различита кривична дела, укључујући и нова, која се у правном систему први пут појављују у изменама Кривичног законика из 2016. године, од којих доминирају кривична дела давање мита, злоупотреба службеног положаја и проневера у обављању привредних делатности.

"То говори да је наше правосуђе итекако способно да спроведе једну велику и захтевну реформ", рекла је Кубуровић на отварању конференције "Примена Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организваног криминала, тероризма и корупције".

Ипак, министарка је изнела и примедбу да у тим предметима нисмо дошли до озбиљних резултата у одузимању имовине стечене кривицним делом.

"Нисмо задовољни бројем предмета у којима се имовина одузима, ни количином одузете имовине. То треба да буде тема за размишљање и будуће активности полиције, тужилаштва и судова", рекла је Кубуровић.

Она је подсетила да је нови закон, који се примењује од марта ове године, усвојен у новембру 2016. године, а истог дана су усвојене и обимне измене Кривичног закона, чиме су , каже, решена нека питања која су дуго била проблем, у закону и пракси.

Остављен је дуг период, до марта ове године, за почетак примене, како би се сви државни органи, полиција, тужилаштва, судови, али и други - Пореска управа, Пореска полиција, Царина, Агенција за борбу проитив корупције, упознали са новим нацицном рада.

Навела је да је одржан велики број тренинга за судије и тужуице, да су јачани кадровски капацитети посебних одељења у четири суда и тужилаштва, а повећан је број административних радника за скоро 70 запослених.

У том смислу, навела је да посебно одељење Тужилаштво за органзиовани криминал први пут има запослене финансијске форензичаре, као државне службенике. 

Указала је да је Тужилаштво за организовани криминал сада надлежно за већи број крив дела, што даје већху могућост формирања озбиљних стратегија за прогон те врте криминала,

"Почела су са радом четири посебна одељења, у Београду, Нишу, Новом Саду и Краљеву, у којима се искључиво прогоне учиниоци кривичних дела са коруптивним елементом. Њихов рад одликује концентрисана надлежност, нема тзв. цепања надлезнзости по имовинском цензусу или неко другом критеријуму", рекла је Кубуровић.

Како је рекла, достигнута је потпуна специјализација за организовани криминал и антикорупцију на територији Србије, у полицији, јавним тужилаштвима и судовима, а полиција и тужилаштва сада имају могућност са користе као алат службенике за везу - у свим државним органима које могу да имају релевантне информације за антикоруптивне случајеве одређени су службеници за везу.

Навела је и да је влада 2015. године усвојила Стратегију истрага финансијског криминала, а Министарство правде у лето те године започело израду новог закона о организованом криминалу, као услов примене те стратегије.

"Када је први нацрт објављен, у јесен 2015. године, многи су се јавили да оспоре садржину оваквог приступа као преамбициозну и нерелано спроводиву. Министарство и Влада су упркос свим препрекама и покушајима разних интересних група да спрече доношење и примену оваквог закона о организованом криминалу и корупцији и измењеног Кривичног законика, ове законе усвојили и од 1. марта ове године почела је њихова примена", рекла је Кубуровић.

Фабрици: Конфисковати имовину стечену корупцијом

Шеф делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици оценио је да Закон о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, који је ступио на снагу 1. марта, иде у добром правцу и додао да је сада потребно ставити фокус на то како да се остваре резултати.

"Сада када смо поставили законски оквир морамо да видимо како ћемо доћи до резултата. Потребни су нам конкретни, видљиви резултати", рекао је Фабрици у Палати "Србија" на првом округлом столу посвећеном успостављању режима поводом тог новог Закона.

Фабрици је оценио да је потребно да се виде резултати конфискације имовине стечене корупцијом и прањем новца што би показало да не постоји некажњивост.

"Корупција је канцер сваког друштва, и борба против тог зла није важна само због европског пута Србије и економског развоја већ и због грађања и њиховог осећаја правде и поверења у рад владе", рекао је Фабрици.

Шеф делегације ЕУ је подсетио на извештаје које су урадили ГРЕКО али и ЕУ који указују на недостатке у раду на пољу сузбијања корупције и прања новца у Србији.

"Желимо већи број пресуда", поручио је Фабрици и додао да оптужнице морају да доведу до казни и да јавност то препозна.

"Код необјашњивог богатства морате одузети имовину", рекао је Фабрици.

Према његовим речима, корупцију је тешко открити и ту, каже, нема метка који се шаље на балистичку анализу.

"Потребно је пратити ток новца да би се дошло до кривичног дела", указао је Фабрици и додао да због сложености кривичног дела и судије и тужиоци морају да мењају начин размишљања у раду.

У том циљу ЕУ, како је додао, финансира обуку истражних органа са 3,2 милиона евра.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи