Најбољи студенти хрле у иностранство, како их вратити

За њих правила нису потребна. Средње школе су давно завршили, а за најбоље резултате на факултетима њих тридесет двоје добило је плакету Студент генерације. Да бисмо их задржали у земљи, потребни су бољи услови на Универзитету, апелују професори. Подсећају да се код нас за науку издваја свега 0,38 одсто државног буџета.

Бојан, Петар, Душан, Тамара су најбољи са просеком десет. А најбољи студенти углавном настављају школовање у иностранству.

"Компјутер сајнс студирам у Милану, тај програм траје две године, тако да после тога планирам да се вратим овамо и вероватно упишем неке докторске студије", каже Бојан Мартиновић, дипломац ФОН-а.

Петар Тадић је дипломац Физичког факултета и тренутно је докторанд на Тринити колеџу у Даблину.

"Планови су везани за академску каријеру, тако да се надам да ћу после пар година рада у иностранству доћи у Србију", напомиње Тадић. 

Душан Савић са Економског факултета наставио је студије на Универзитету у Кембриџу, одакле се вратио пре два-три месеца. Сада ради за једну консултантску компанију.

"Ја сам на докторским студијама на матичном факултету, на матичној катедри и радим као сарадник у настави и истраживач-приправник на пројектима Министарства просвете", каже Тамара Антонић, дипломац Фармацеутског факултета.

Шангајска листа је помогла Београдском универзитету да сарађује са најјачим светским универзитетима, али се са докторских студија у иностранству ретко ко врати, упозоравају професори.

"Пружамо оно што можемо и у складу са финансијским и другим могућностима. Подржавам младе да оду у иностранство, а волео бих ако је могуће да се врате, да не забораве Универзитет у Београду и да наши нови млади могу отићи на постдокторско усавршавање или да можемо рачунати од њих на неку помоћ", истиче проректор за науку Универзитета у Београду Живослав Тешић.

Међу онима који су се после докторских студија вратили у Србију, био је и Милутин Миланковић. У свечаном салону отворена је његова спомен-соба у којој је и научниково најзначајније дело "Канон".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво