Преминуо Владета Јеротић

Академик Владета Јеротић преминуо је јутрос у Београду у 95. години. Јеротић је био истакнути српски лекар, неуропсихијатар, психотерапеут и књижевник, свестрани ерудита и члан САНУ.

Вест о смрти Јеротића је на свом Фејсбук налогу објавила Задужбина Владете Јеротића, чији је он био оснивач.

Рођен је 2. августа 1924. године у Београду, где је завршио основну школу и гимназију. Дипломирао је на Медицинском факултету у Београду, а затим је специјализовао неуропсихијатрију.

У Швајцарској, Немачкој и Француској специјализовао је психотерапију. Радио је више деценија као шеф Психотерапеутског одељења београдске болнице "Др Драгиша Мишовић".

Од 1985. до пензионисања, као професор по позиву, предавао је на Православном богословском факултету у Београду.

Владета Јеротић развио је обимну и плодну публицистичку делатност из граничних области психоанализе, психотерапије, религије и филозофије. 

Од 1984. године Јеротић је био члан Удружења књижевника Србије и редовни члан Медицинске академије и Српске академије наука и уметности (Одељења језика и књижевности).

О свим феноменима говорио је научно утемељено, а све је звучало другачије, занимљиво, када он прича па и о сопственом животу. 

"Рођен сам у Београду, у чиновничкој породици. Јединац у мајке", записао је у аутобиографији.

"Док сам био мали, понекад сам питао родитеље зашто немам брата или сестру. Касније, оваква питања била су све ређа, па ми се, на крају, чинило да је баш добро што сам јединац, јер сам уживао у нарцистичким предностима. Наравно, већ сам за време гимназијског школовања лагано откривао у себи, као и у односима са људима, приличне недостатке и пукотине карактера само једног детета у породици. И данас сматрам да је један део сенке у мојој личности, само делимично коригован свесним увидом, радом на себи и повољним спољашњим условима – треба приписати егоизму, који увек прети да набуја у јединца", написао је Јеротић. 

Добитник је бројних признања, између осталих "Ђорђе Јовановић", "Лаза Костић", Ордена Светог Саве првог степена. 

Есејиста од ширине и културе

Поводом смрти Владете Јеротића, премијерка Ана Брнабић упутила је телеграм саучешћа Српској академији наука и уметности и његовој породици.

У телеграму саучешћа САНУ, Ана Брнабић је навела да је одлазак Јеротића тужна вест за целокупну академску заједницу Србије и да је он својим преданим, дугогодишњим радом оставио неизбрисив траг у медицини, књижевности и науци, тако да ће кроз његово духовно наслеђе са нама живети вечно.

"Напустио нас је човек великог талента, истакнути лекар, неуропсихијатар и књижевник, оставивши непроцењив траг, како кроз своја написана дела, тако и кроз умеће достојанственог живљења. Отишао је ерудита који ће увек живети са нама кроз дела по којима ћемо га увек памтити", написала је Ана Брнабић у телеграму саучешћа породици.

Телеграм саучешћа породици, Српској академији наука и уметности, пријатељима и његовим бројним приврженицима упутио је министар културе и информисања Владан Вукосављевић.

"Јеротић је у свом преданом, вишестраном и неодустајном умном раду спајао оно што многи нису знали и смели. Суочавао је модерна знања о човеку са хришћанством и предањем Светих отаца и показивао да нисмо у знању о себи одмакли од древних мудрих подвижника. Штавише, показао је колико у свести о човечјем склопу и циљу заостајемо", написао је Вукосављевић. 

Министар је истакао да је Јеротић давао одговоре на горућа питања савремене људскости, освешћивао и просвећивао. 

"Есејиста од ширине и културе, чије бројне књиге многим читаоцима много значе, или да посегнемо за Дучићевим речима, био је мудра и блага мисао упућена нашој души. Недостајаће нам та мисао и спремност да је подели с нама", написао је Вукосављевић у телеграму саучешћа. 

Саучешће је упутио и градоначелник Београда Зоран Радојичић.

"Изражавам најдубље саучешће поводом смрти великог човека, академика Владете Јеротића. Част ми је што сам познавао таквог стручњака и предивну особу каква је Владета Јеротић био", навео је Радојичић.

Председник Републике Српске Милорад Додик изразио је саучешће породици Владете Јеротића и Српској академији наука и уметности истакавши да је одлазак тог српског лекара, водећег ерудите и књижевника губитак за Србију и за Српску.  

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво