Један донор спасао четири живота

У КЦ Србије и КЦ Војводине истовремено су урађене, захваљујући једном донору, трансплантације јетре, срца, као и две трансплантације бубрега.

У ноћи између недеље и понедељка урађене су четири трансплантације захваљујући томе што је породица једног пацијента који је преминуо у КЦС дала сагласност да се његови органи дају онима којима ће спасити или продужити живот.

С. Н. (60) је на трансплантацију срца чекао осам месеци, а директор Клинике за кардиохирургију КЦС Светозар Путник каже да се пацијент сада добро осећа, а опоравак иде жељеним током.

То је осма трансплантација срца од почетка године, а на листи чекања је још око четрдесет пацијената.

"У КЦС се већ пет година раде трансплантације срца. Урађено је више од 40 таквих операција, тако да је то данас једна рутинска процедура. Сезона је годишњих одмора, али екипа за трансплантацију је скупљена без проблема и ми смо у стању да у свако доба дана и ноћи то урадимо", рекао је Путник за Танјуг.

Један од четири пацијента, који је овај пут добио шансу за живот, Раде Јеврић из Младеновца, на трансплантацију јетре чекао је два месеца.

Члан тима за трансплантацију јетре Душан Јовановић каже да се и овај пацијент добро опоравља и да су сви параметри уредни.

"Он је на трансплантацију јетре чекао два месеца, али је болест брзо напредовала и, да се донор није појавио, плашим се да не би дочекао Нову годину са породицом", каже Јовановић.

Трансплантација после осам година дијализе

Дарко Умићевић, о коме је Танјуг недавно писао, после осам година дијализе дочекао је орган.

Само он и његова породица знају колико је било тешко три пута недељно, по четири сата, проводити на дијализи.

"Ова трансплантација ће ме вратити у нормалан живот", каже Умићевић.

Његовим опоравком задовољна је и Марина Савин, шеф тима за трансплантацију бубрега КЦС, која каже да је код пацијента успостављена нормална функција трансплантираног бубрега.

"Пацијент је у одличном стању. После осам година хемодијализе и потпуног престанка мокрења, пацијент је почео да мокри и успостављена је нормална функција бубрега", појаснила је Марина Савин.

Још једна трансплантација бубрега урађена је у КЦ Војводина, где је пацијент после пет година хемодијализе добио орган.

Од почетка године у Србији је урађено 48 трансплантација и то 28 бубрега, 12 јетре и осам срца.

Списак оних који чекају да добију орган много је већи. На трансплантацију бубрега тренутно чека 750 пацијената, срца око 40 пацијената и још толико на трансплантацију јетре.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
21° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се