Школски распуст – од гледања у телефоне до читања лектире унапред

Поједина деца у Европи су, након распуста од седам недеља, већ кренула у школу. Наши ђаци одмарају 11 недеља. РТС је проверавао колико деца знају да организују слободно време током распуста и шта најчешће тада раде.

И док одраслима често недостаје новац да би организовали свој годишњи одмор, деца углавном кубуре са идејама шта да раде током распуста, па га многа проводе пасивно, оцена је стручњака.

"Један број деце стварно проведе лето гледајићи у мобилне телефоне, у нове технологије и заправо највише времена проводе сами. Потребни су родитељи или други одрасли да их покрену да уђу неке активности. Наша деца су доста несамостална у свом животу иначе јер смо их научили да све одрађујемо за њих, уместо њих", указује школски психолог Бранка Тишма.

Када није обавеза много је дража – од књиге се неки не одвајају ни на распусту. Читају и у библиотекама.

"Нека деца читају унапред, читају лектиру која није за њихов узраст, други то остављају за школу. Имамо одличну литературу за децу, имамо јако много добрих дечијих писаца. Мислим да је оно што недостаје, уопште у свету, то што има веома мало писаца за тинејџерски узраст", сматра Јасмина Нинков, директорка библиотеке Града Београда.

Поред организованог летовања, посета културним институцијама, базенима, деца из Звечанске једну посету највише прижељкују.

"Њихова жеља јесте превасходно за већину деце могу да кажем да контактирају са својим билошким породицама, ми на томе радимо и за сву децу за коју можемо да обезбедимо услове да безбрижно и неометно могу да посете своје породице, ми то организујемо. Поред тога, део њих који је дошао из хранитељских породица жели да одржава редовне контакте са својим хранитељским породицама", наводи Зоран Милачић, директор Центра за заштиту одојчади, деце и омладине.

Деца су квалитетно провела одмор ако су се дружила, а телефоне и даљинске управљаче заменила спортским и креативним активностима, боравком у природи. Ко није, има још мало времена јер је се распусту ближи крај.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво