Ко не плати на мосту, платиће на граници

Само у Београду постоји око 2.000 људи који су починили око 6.000 прекршаја, и који имају реалне шансе да суд против њих распише општу наредбу, на основу које полиција расписује потерницу. На основу овакве потернице они могу, приликом контроле на граници или било које друге рутинске контроле, да буду приведени код судије прекршајног суда.

Годишње се за прекршаје из области саобраћаја врати са границе и приведе око 50 лица која избегавају да се одазову позиву суда.

Према савету судија, боља вам је опција да се одазовете суду и одете да се са МУП-ом договорите о казни, него да вас судија потражује путем полиције.

Трошкове привођења, били ви криви или не, мораћете да платите у пуном износу а, на пример, ако вас потражује суд у Чачку због прекорачења брзине, а ухваћени сте на граници у Прешеву, то може бити и неколико дестина хиљада динара.

Сваки прекршајни суд може донети за себе правила по којима се окривљени приводи, кажу адвокати.

"Пошто се ради о мери која задире у људска права, односно која задире у право на слободу и право на слободу кретања, та мера се по правилу примењује када су у питању најтежи прекршаји", каже адвокат из Комитета за безбедност саобраћаја Дамир Окановић. 

Судије воде рачуна о року застаревања 

У прекршајном суду у Београду кажу да судија има могућност две године да води поступак, али да он после тог времена застарева. Најчешће судије у последњих неколико месеци до истека рока од две године доносе одлуке о привођењу, али морају да воде рачуна о року застаревања.

Судија оцењује за које прекршаје треба расписати потерницу или не. Неки прекршајни судови могу расписати потреницу и за казну за појас, а неки само за теже прекршаје.

"Тај судија има могућности или да прекине поступак против вас, или да понови ту наредбу после неког времена, или да изда такозвану општу наредбу за довођење полицијској станици по адреси суда, која затим о тој општој наредби обавештава све полицијске станице на територији Републике Србије", каже председник Прекршајног суда у Београду Милан Мариновић.

Подаци судова су умрежени 

Немојте мислити да ћете се лако извући застаревањем поступка, јер судија понекад и без вашег присуства може донети пресуду када су докази јасни и када за то има основа.

Зато ће многи, иако су избегавали суд, добити казну за алкохол или пребрзу вожњу.

Полиција има информације о окривљенима из целе земље, јер су подаци судова умрежени у јединствен систем.

Она има право да особу задржи 24 сата у притвору, уколико судија није доступан или нема дежурног судије.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи