Поправљање зуба у општој анестезији – где иду деца са посебним потребама?

У Клинику за дечију и превентивну стоматологију Стоматолошког факултета свакодневно долазе деца са здравственим потешкоћама – менталним и физичким. Њима се интервенције на зубима раде у општој анестезији. У јединственом центру за овај део Европе, годишње више од 300 деце добије помоћ стручњака. Мањи број интервенција уради се и у Новом Саду.

Стоматолошка помоћ ове врсте знатно премашује могућности које лекари овде пружају. Верује се да у Србији има око 20.000 особа са посебним потребама којима је неопходна таква интервенција. Клиника недељно може да прими дванаесторо деце.

"Дете пролази кроз конзилијум, затим се уведе у анастезију. Радимо комплетну стоматолошку здравствену заштиту од – санације зуба, екстракције, заштите и спроводимо све оне превентивне мере које су неопходне. На овој клиници се примају и одрасли пацијенти од преко 18 година", наводи проф. др Зоран Р. Вулићевић, управник Клинике за дечију и превентивну стоматологију.

Пацијенти наводе да су задовољни пријемом а и радом особља.

Колико је велики притисак на ту клинику, показује и то што се лекари непрестано усавршавају како би лечили овакве пацијенте.

"Један од циљева нашег Стоматолошког факултета је да практично обучимо кадар, и опремимо амбуланте које се налазе по целој Србији, како би могли да пруже стоматолошку заштиту особама са посебним потребама. Што се тиче Министарства здравља, оно је такође подржало ову иницијативу кроз један мини пројекат управо из разлога да се подрже и оснаже такви центри кроз едукацију", наводи проф. др Дејан Марковић.

За ову грану стоматологије довољна је једна хируршка сала и тим који ће радити.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. март 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво