"У региону до шест милиона комада малокалибарског наоружања"

Процењује се да у региону постоји између 3,6 и 6,2 милиона комада маликалибарског наоружања, а имајући у виду да у региону живи око 25 милиона људи, то значи да сваки четврти поседује малокалибарско наоружање, каже директорка Београдског центра за безбедносну политику Соња Стојановић Гајић. 

Соња Стојановић Гајић наводи да неке процене покузују да је Србија чак и испред САД по броју легалног наоружања, те да постоји и велики број нелегалног оружја које је остало из ратова на простору бивше Југославије и вишкова из комунистичког доба који није уништен и који је на црном трижишту. 

Тај проблем је, каже Стојановић Гајићева, ЕУ препознала у својој стратешкој процени организованог криминала. 

"Европол је први пут у последњој процени организованог криминала малокалибарско наоружање, муницију, експлозиве и њихову илегалну трговину ставио као један од топ десет приоритета у ЕУ и експлицитно навео као подручје са ког тај проблем потиче наш регион", навела је Стојановић Гајићева. 

То је, додаје, зато што се и оружје из овог региона користило за терористичке нападе у Паризу. 

"Француски експерти чак кажу да сваки трећи осумњичени за илегалну трговину оружјем у Француској потиче из Србије", навела је директорка Београдског центра за безбедносну политику. 

Каже да је то проблем који боли ЕУ, али и наше грађане јер се дешавају немили инциденти да деца страдају због оружја који њихови родитељи држе у поседу, а све је учесталије насиље у породици са трагичним исходом где се поседовање оружја сматра додатним ризиком по жртву. 

На трибини "После Лондона: Куда даље са Берлинским процесом?" на којој се дебатовало о дометима недавног самита у Лондону, Стојановић Гајићева је рекла да је на том самиту усвојена мапа пута која се односи на малокалибарско оружје и муницију за коју каже да је комплементарна обавезама које Србија има у приступању ЕУ, конкретно у поглављу 24 које се односи на безбедност, правду и слободу. 

То, каже, подразумева изградњу институција које ће имати бољу аналитику, боље уништавање вишкова наоружања и истраживање илегалне трговине, али и превенцију како би се смањила потражња за оружјем у региону, као и понуда на црном тржишту.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи