Све више тровања печуркама, отровне гљиве и на пијацама

Од почетка месеца у Националном центру за контролу тровања (НЦКТ) ВМА збринуто је пет пацијената због тровања печуркама које су брали у природи.

Два пацијента примљена су са тешком клиничком сликом, а реч је о деди и унуку из околине Неготина који су јели гљиве за које су мислили да су "јајчаре", а радило се о зеленој пупавци која је веома отровна.

Истовремено су у НЦКТ збринута и три пацијента са лакшим обликом тровања који су печурке "млечнице" купили на пијаци. 

Стручњаци кажу да је код тровања гљивама најважније потражити помоћ лекара, јер су резултати лечења много бољи уколико се у року од 48 сати започне са адекватним медицинским збрињавањем.

Клинички токсиколог у Центру за контролу тровања ВМА Томислав Режић каже да су, осим пацијената који су збринути у тој установи, имали 18 консултација позива из различитих здравствених центара широм Србије, а везано за тровање гљивама.

Апеловао је на грађане да се уздрже од брања и конзумирања самониклих, дивљих гљива уколико нису довољно спремни и стручни да то ураде безбедно. 

У Србији, како је рекао, има око 1.200 врста гљива а велики број њих је безвредан, а више десетина су опасно отровне и могу да доведу до смртног исхода.

Режић је упозорио да је важно да се уреде пијаце, да се гљиве које се на њима продају адекватно контролишу, да се на одговарајући начин пакују и декларишу.

"Покушавамо да усмеримо пажњу надлежним службама које су задужене за контролу дистрибуције хране на наше пијаце. Имамо и случајеве тровања гљивама које су купљене на пијаци", рекао је Режић за Танјуг.

Додаје да се самоникле печурке убране у природи продају ринфузно на пијацама, а да при том нема адекватне контроле, паковања, премеравања и декларисања.

Ово лето је влажно и топло што су идеални услови за печурке у природи, те наш саговорник очекује још више проблема везаних за тровање гљивама. 

У претходној деценији најтеже су биле 2009. и 2010. година када је од тровања гљивама умрло шест, односно три пацијента. Прошле године је била суша, те је било мање лечених тровања и тешких случајева и није било смртних исхода. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
14° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се