Ђорђевић и Мондолони обишли радове на обнови Споменика захвалности

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорјдевић и амбасадор Француске у Србији Фредерик Мондолини обишли су радове на реконструкцији Споменика захвалности Француској, симбола пријатељства Француске и Србије.

Обнова споменика на Калемегдану, која је почела половином марта, један је од догађаја у обележавању стогодишњице окончања Првог светског рата.

Његова рестаурација и санација заједнички је подухват српске и француске владе, а пројекат реконструкције је израдио Завод за заштиту споменика културе града Београда.

Амбасадор Мондолони је истакао да је Француска захвална што јој је подигнут споменик на најлепшем месту, у најлепшем парку у Београду.

"Наше присуство данас овде сведочи о ангажовању влада Србије и Француске на достојанственом обележавању стогодишњице краја Првог светског рата", рекао је Мондолони новинарима.

Како је рекао, током тог страшног сукоба српски и француски војници показали су изузетну храброст, а на нама је да на достојанствен начин обележимо век од завршетка рата.

"У оно доба смо заједно славили ослобађање, а сада заједно радимо на безбедности у Европи. То је порука коју треба да пренесемо становништву и младима наших земаља", рекао је Мондолони.

Министар за рад истакао је да Србија за обнову споменика издваја 22 милиона динара, а Француска 200.000 евра и додао да то говори о озбиљности саме рестаурације скулптуре, која је важна јер показује пријатељство и братство два народа, која су у Првом светском рату била заједно и на страни победника.

Подсетио је да се идеја родила приликом посете високе делегације Француске, када је председник Србије иницирао и обећао да ће скулптура бити потпуно реновирана.

"Београд треба чува споменике које има и да се односи према њима, као што сте опходимо према овом споменику на Калемегдану, јер је то благо наше земље и показује колико смо народ који је богат историјом. И на овај начин приближавамо млађим генерацијама оно што зблизава наше народе", рекао је Ђорђевић.

Претходно су министар и амбасадор посетили Француско војничко гробље где су положили венце код споменика палим француским војницима у Првом светском рату и обишли Војни музеј на Калемегдану.

Иначе, постамент Споменика након рестаурације и санације биће од италијанског камена "бела карера". Посебно се рестаурира бронзана фигура, која је такође била у лошем стању, а посебно камени постамент.

Споменик захвалности Француској Ивана Мештровића откривен је 11. новембра 1930. у знак захвалности за подршку коју је Француска пружила Србији током Првог светског рата. 

На предњој страни постоља уклесано је - A la France MCMXXX, а на задњој: Волимо Француску као што је она нас волела 1914-1918.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво