Дијабетес све чешћи, креће електронска евиденција оболелих

Више од 415 милиона људи у свету има дијабетес, а предвиђа се да ће до 2040. године број оболелих бити увећан за 50 одсто посебно у земљама ниског и средњег стандарда.

У Србији 40 одсто оболелих од дијабетеса нису свесни своје болести или се не лече адекватно, док 50 одсто њих чини активну радну снагу, рекла је директорка РФЗО Сања Радојевић Шкодрић на представљању прелиминарних резултата Регистра оболелих од дијабетеса -Електронске књиге евиденције лица оболелих од дијабетеса.

Она је истакала да је међу оболелима од дијабетеса све више деце, што је, како каже, последица гојазности код деце које се јавља као проблем последњих година.

Радојевић Шкодрић наводи да је због оваквих података дијабетес високо на листи приоритета министарства здравља, те да су поред покретања Регистра оболелих обновљена и саветовалишта у домовима здравља.

Електронске књиге евиденције лица оболелих од дијабетеса за сада су уведене у 12 домова здравља у Србији, а до краја месеца биће уведене у још осам.

Координаторка Регистра за дијабетес из Института за јавно здравље "Батут" Ивана Ракочевић рекла је да је електронска база подршка за лекаре, пацијенте, али и за здраствени систем у целини.

"Спровођење смо почели најпре у три београдска дома здравља, сада је то 12 домова здравља у Србији, до краја месеца биће још осам и до краја године сви домови здравља у нашој земљи", каже Ракочевићева.

Додаје, да је у 12 домова здравља у којима је електронска база покренута забележено 84.994 случајева оболелих од дијабетеса.

Декан медицинског факултета у Београду Небојша Лалић наводи да Регистар треба да донесе податке о квалитету здраствене заштите, трошковима, броју пацијената, али да он није само списак пацијената са подацима њихове болести, већ комплексан документ.

"Само 30 земаља у свету каже да има неку врсту регистра, а само у Израелу и Шведској постоје регистри који су потпуно комплетни, тако да прављење регистра представља и процес којим желимо да достигнемо ниво развијених земаља", навео је Лалић.

Он је додао да око 90 одсто домова здравља у Србији има електронски картон, а да се одређени подаци из електронског картона уносе и у електронску евиденцију за оболеле од дијабетеса.

Регистар оболелих од дијабетеса електронски је повезан и са лабараторијом дома здравља.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво