Комесаријат: Србија ускоро усељава 2.000 избеглица

Србија ових дана усељава 2.000 избеглица који су током сукоба на простору бивше Југославије морали да напусте домове, саопштио је Комесаријат за избеглице и миграције. У 18 прихватних и центара за азил смештено је близу 3.000 миграната, пореклом из Авганистана, Пакистана, Ирана, Ирака и Сирије.

Комесаријат је, поводом 20. јуна Светског дана избеглица, подсетио на све људе који су, не својом кривицом, остали без дома, најмилијих, посла и имовине, присиљени да траже сигурну земљу и нови дом.

У саопштењу Комесаријата подсећају и да је услед ратних дешавања на просторима бивше СФРЈ деведесетих година у Србију дошло 618.000 људи, а да се у статусу избеглице још налазе 27.802 лица.

Додају да је број избеглица и бивших избеглица у стању потребе далеко већи, као и да њихову судбину дели више од 201.000 интерно расељених са КиМ.

"Последњих година Србија је показала хуманост и поштовање међународних стандарда према више од милион миграната из Азије и Африке који су 2015. прешли преко територије Србије. Данас у свету имамо милион 'амбасадора' који причају о топлини коју су им пружили људи у Србији", наводе у Комесаријату. 

У 18 прихватних и центара за азил смештено око 3.000 миграната 

Истичу да је у овом тренутку, у 18 прихватних и центара за азил смештено близу 3.000 миграната, најчешће пореклом из Авганистана, Пакистана, Ирана, Ирака и Сирије, а четвртину њих, кажу, чине деца, која иду у школу са нашом децом.

Србија се и даље бори са решавањем стамбених проблема људи који су током сукоба на простору бивше Југославије морали да напусте дом. 

"Захваљујући Регионалном стамбеном програму (РСП), заједничком вишегодишњем програму који се финансира донаторским средствима, а има за циљ да стамбено збрине најугроженије избегличке породице, Србија ових дана усељава 2.000 корисника", најавили су у Комесаријату.

Такође су навели и да ће за више од 5.000 нових породица бити обезбеђен дом до краја реализације тог пројекта 2020. године.

Подсећају да су отворена 24 градилишта станова широм Србије, 235 породица је 5. марта усељено у станове у београдском насељу Овча, док се у насељу Камендин интензивно ради на изградњи нових 270 станова. 

"У периоду од 2008. до 2017. године, из буџетских средстава Србије, омогућено је да се у 175 јединица локалне самоуправе, укључујуће и општине на Косову и Метохији, стамбено збрине више од 6.000, а економски оснажи више од 5.000 породица избеглица и интерно расељених лица", кажу у Комесаријату.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво