Стара занимања нестају, нова настају – какво нам је образовање потребно?

Време је уписа у средње школе и на факултете, међутим, занимања за која се школују генерације у наредним годинама ће се или променити или потпуно нестати. Зато је важно да се хвата корак са временом и да се школују деца за занимања будућности. Каквим образовањем треба да одговоримо на изазове које у процесу европских интеграција носе дигитализација и аутоматизација?

Јелена Тодоровић и Новак Стаменковић, апсолвенти нишког Економског факултета, победници су престижних домаћих и међународних такмичења у дигиталном маркетингу и консалтингу. Откако студирају, трагају за додатном литературом о томе.

"Дигитални маркетинг је нешто потпуно ново што је дошло са интернетом и са друштвеним мрежама", истиче Јелена, док Новак указује да су се током бројних такмичења уверили да млади људи у Србији имају и те како талената повезаних са бизнисом.

Модерних занимања, у годинама које долазе биће на стотине. Процењује се, 50 занимања потпуно ће нестати и тај процес неће стати. Образовање мора да прати младе којима путем интернета ништа у свету није далеко, оцењује стручна јавност.

"Нама су потребне идеје, потребни су људи који разумеју у ком пословном моделу ће те нове технологије имати своју примену – да ли је то вештачка интелигенција, да ли је то роботика, да ли је то internet of things, да ли је то три-де принтинг. Ти млади људи морају да добију тај профил образовања", објашњава проф. др Горан Питић, председник Савета ФЕФА факултета.

Свесној изазова дигиталне трансформације на коју подстиче Европска унија, Србији су у првом реду потребни квалитетни ИТ стручњаци. Има их свега око 40.000. За петину су веће квоте за упис на те смерове на факултетима. Преквалификацијама обучено их је око 800.

"Ове године је фокус на средњим школама, тако да је Министарство просвете обезбедило упис на специјалистичка ИТ одељења. Можемо да се похвалимо интересовањем младих ђака где је ове године конкурисало њих око 2.800", истиче директор Канцеларије за ИТ технологије и електронску управу Михаило Јовановић.

Организовање преквалификација 

Извесно је да ће ишчезнути библиотекари, поштари, вероватно и кројачи, али драгоцени постају кадрови који користе много разних података. Горан Питић наводи да су у питању пословни аналитичари, компјутерски експерти, људи који разумеју дигитални маркетинг и пословне моделе.

У Влади верују да ће резултате донети и то што сада са алгоритамским начином размишљања почињемо раније – информатика од петог разреда основне.

"У основним школама крећу специјализована одељења која ће у потпуности имати дигитализовану наставу, на тој деци се заснива будућност Србије", поручио је Јовановић.

Али и на младима попут Јелене и Новака, који су ухватили ритам времена. Јелена ће се бавити макроекономским истраживањима, док је Новаку циљ да након завршетка основних студија каријеру настави у корпоративном сектору чиме би, каже, помогао читавој Србији.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи