Нова "џамијска рута" за мигранте – траса води и преко Србије

Европа мора да се припреми за нови талас миграната. Из Аустрије стиже својеврсно упозорење – настаје нова рута за мигранте "џамијска рута", дуж које џамије нуде подршку мигрантима. Истицати да су џамије извор кризе је злонамерно и бесмислено, кажу у Исламској заједници Србије. Упућени кажу да нема нове мигрантске руте.

Од спорадичних улазака до група и од 100 миграната дневно. Тако данас изгледа БиХ у којој је 5.000 избеглица. Одредишта су им западне земље. Ретко коме земља преко Дрине.

"Кренуо сам у Немачку. Заустављен сам овде", наводи један од миграната.

"На свих 600 километара границе са Србијом и Црном Гором имамо забележене случајеве и појачан мигацијски притисак везан за илегалне миграције", наводи Слободан Крстић, из граничне полиције БиХ.

Неки би у Аустрију. Због очекивања да ће се утростручити број избеглица у Грчкој, баш у Бечу страхују од новог пута.

"Неопходно је да се боримо на време против појаве нове миграционе руте", наводи аустријски канцелар Себастијан Курц.

Шеф групе за азил, миграцију и људска права у МУП-у Аустрије упозорава да настаје такозвана нова "џамијска рута". Води преко Албаније, Црне Горе или Србије, БиХ у Хрватску.

"Сам нови термин 'џамијска рута' не значи ништа на терену, дефинитивно нема никакве нове руте, поготово не руте где би људи долазили због помоћи коју наводно примају у џамијама. Просто мислим да је овај нови термин измишљен да би се користио у локалном контексту и за локалне потребе", наводи Рaдош Ђуровић, директор Центра за заштиту и пружање помоћи тражиоцима азила.

Заустављенима на дугом избегличком путу џамије су неретко биле многима уточиште.

"Док су долазили у џамијама осим што добијали оброк и савет, ништа друго нису могли ни добити, јер ми немамо никакву информацију или било шта друго што би им могли пружити на тај начин како би они могли да наставе свој пут. Дакле, то је са једне стране бесмислица, а са друге стране сматрамо да је та изјава јако злонамерна, она се може и протумачити јако лоше код људи који су клерофашисти са једне стране или фашисти уопште са друге стране, зато што могу сматрати да су џамије заправо извор кризе, што је апсолутно нетачно", наводи Елдин Ашћерић, генерални секретар Исламске заједнице Србије.

Ипак, према вестима из Аустрије, не би требало да се понове слике из 2015. мада верују да је то могуће у кризним регионима. Иако се преко Мађарске и Хрватске готово уопште не може, надлежни се не плаше чепа у случају таласа са грчких острва.

"Само у периоду од 20 до 25 маја негде око 1.000 људи је из Турске ушло у Грчку. То су знаци да људи и даље желе да дођу али нису алармантни за сада. Нису то десетине хиљада људи", наводи Ђуровић.  

У Србији је тренутно 3.500 избеглица. Од оних који долазе све мање њих жели како кажу да остане.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи