Триван: Србија озбиљно угрожена климатским променама

Србија је од 2000. до 2015. године изгубила пет милијарди евра на санирању последица екстремних климатских услова, због чега мора да ради на превентиви, поручио је министар заштите животне средине Горан Триван.

Подаци стручњака показују да Србија припада региону који је један од најпогођенијих климатским променама у свету, а предвиђа се да ће у нашој земљи до краја века просечна средња годишња температура ваздуха порасти за четири степена, упозорио је Горан Триван.

Триван је на семинару, који је одржан у оквиру Регионалног семинара о циљевима одрживог развоја за парламенте Централне и Источне Европе и Централне Азије, рекао да је у периоду од 2000. до 2015. године Србија изгубила пет милијарди евра на санирању последица екстремних климатских услова.

"За Србију је то превише, и зато морамо да радимо на превентиви, на спречавању и ублажавању последица климатских промена", истакао је Триван и рекао да ће Закон о климатским променама бити усвојен до краја године.

На Регионалном семинару учествовали су посланици парламената из 11 земаља, како би разговарали о томе на који начин парламенти могу да умање утицај климатских промена на пораст сиромаштва и на јавно здравље становништва, путем остваривања циљева одрживог развоја.

Европска унија процењује, каже Триван, да се у превенцији, на уложен један евро, врати шест евра.

"Све је то мотив да одмах и сада предузимамо мере у борби против климатских промена. То је у првом реду пошумљавање, најбољи и најјефтинији начин за адаптацију на промене климе и смањење ефеката стаклене баште", рекао је Триван.

На седници су, поред министра Тривана, говорили Борис Ерг (IUCN ECARO), Владимир Кендеровски (Европски центар за животну средину и здравље СЗО), Резо Геташвили (Кавкаска НВО мрежа за заштиту животне средине).

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво