Како се заштитити од удара грома

У пријепољском насељу Орловац, које је десетак километара удаљено од центра града, од удара грома синоћ се запалила породична кућа. Нико није погинуо. Савет је да, чим загрми, треба пронаћи склониште које никако не сме бити усамљено.

Просечно током маја буде око пет дана са грмљавином, у јуну и јулу и два-три дана више, а годишње на територији Србије од удара грома страда 10 до 15 особа.

Познато је да гром погађа усамљене објекте и да често од удара страдају људи, стока и кућни апарати.

Метеоролог РХМЗ-а Зоран Михајловић саветаје да током грмљавине треба избегавати контакт са електричним инсталацијама, цевима, водом.

"Уколико сте на отвореном, избегавајте усамљене објекте, усамљено дрво, потребно је да ви не будете највиша тачка, чучните. Није добро да се легне", указује Михајловић.

Према речима људи који се баве електроником, не постоји нека посебна веза између телефона и грмљавине, истиче Михајловић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво