У Србији деца мигранти успешно укључена у школски систем

Улагање у образовање деце миграната улагање је у квалитетније образовање за сву децу, а бројни изазови у том процесу најбоље се превазилазе сарадњом свих релевантних актера, посебно владиног и невладиног сектора, један је од главних закључака конференције о укључивању деце миграната у образовни систем Србије, која је одржана у Београду.

Зато је, сложили су се учесници, у укључивању деце у формално образовање потребно уважити потребе популације у транзиту и различито искуство и школски "стаж" деце миграната, од којих велики број није имао приступ образовању неколико година, или никада није ишао у школу.

У том процесу, како је оцењено, кључну улогу имају националне институције које најпре морају да адаптирају законодавство и сачине образовне стратегије, а затим и воде процесе инклузије деце миграната у школски систем.

Према оцени учесника, Министарство просвете, науке и технолоШког развоја то успешно чини, као и надлеЖне институције у Грчкој, док у Хрватској, како је речено, постоји добра законска основа, али и још простора за побољшање самог процеса.

Невладине организације пружају веома важну помоћ у свим фазама инклузије, речено је на скупу, уз опаску да свако улагање у постојеће системе образовања, програме и посебно у наставно особље је добро као крајњи исход има повећање квалитета образовања за сву децу.

У Србији је почетком школске 2017/18. године у локалне школе укључено 436 деце у 45 основних школа, те 27 ученика у 13 средњих школа, док је у априлу 2018. у основним школама било 400, а у средњим 27 деце миграната.

Организација "Save the Children" за северозападни Балкан окупила је на овом скупу преко 60 професионалаца из области образовања из региона, а на конференцији су учествовали представници Министарства просвете и Комесаријата за избеглице и миграције Србије, представнице УНИЦЕФ-а Србије и Грчке, као и нелвадиних орбанизација из региона.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи