"У Србији нема напретка по питању ЛГБТ права"

У поређењу са претходним годинама у Србији није било никаквог напретка по питању ЛГБТ права, пише у "Rainbow Europe" извештају који је и ове године, поводом Међународног дана борбе против хомофобије и трансфобије, објавила организација за заштиту интереса ЛГБТ особа (ILGA Europe).

Како је наведено у саопштењу те организације, извештај показује да Србија и даље нема ниједан закон који регулише питања породичног живота ЛГБТ особа, права транс особа и промене пола, као ни питање азила за ЛГБТ особе, док се закони о злочину из мржње не примењују.

Извештај садржи податке о положају ЛГБТ особа, односно о нивоу заштите ЛГБТ права у свакој од држава, нарочито оне који се тичу дискриминације, права на породични живот, злочине из мржње, признавања родног идентитета, слободе окупљања, удруживања и изражавања, као и права на азил.

Ове године извештај је обухватио податке сакупљене у 49 земаља, а генерални закључак је да чак и земље које су биле водеће у развоју политика за унапређење људских права ЛГБТ особа показују забрињавајући тренд опадања, односно стагнације у заговарању и развоју правних оквира за побољшање положаја.

На врху овогодишње листе је, као и претходне три године, Малта, а прате је Белгија и Норвешка, док се на дну листе налазе Азербејџан, Јерменија и Турска. Најлошији резултат у региону има Македонија, док се најбоље котира Хрватска, додаје се у саопштењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво