Ружић: Радимо на унапређењу положаја мањина

Предложене измене и допуне Закона о националним саветима националних мањина су "корак даље" у унапређењу положаја мањинских заједница у Србији и један од најважнијих јер се односи на образовање, културу, јавно информисање и коришћење језика, речено је на округлом столу у Београду.

Рад на побољшању положаја мањина обавеза је свих, поручио је министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић, подсетивши да више од 13 одсто становника Србије чине припадници националних мањина.

Наводи да се ради на прописима о – матичним књигама, службеној употреби језика и писма, унапређењу вођења посебног бирачког списка...

"Ове године следе избори за Националне савете националних мањина. Тежимо побољшању позиције Националних савета, смањењу претеране политизације, транспарентном финансирању...", рекао је Ружић.

Додаје да очекује конструктивне предлоге како би се закон што пре нашао пред Скупштином.

Како каже, најважније је да се унапреди вођење бирачког списка, који ће бити ажуриран и постаће део јединственог бирачког списка.

"Позивам све припаднике мањине да се упишу у посебан бирачки списак и учествују у креирању политика који се односе на њихов положај", рекао је министар.

Директор Јукома Милан Антонијевић рекао је да је предлог новог закона "корак даље", али да је најважнија његова примена у пракси.

"Ми већ више од 20 година пратимо положај мањина и могу дати позитивну оцену о предложеним изменама и допунама. Акциони план за мањине и акциони план за Поглавље 23 јасно ставља пред Србију велики број обавеза. Национални савети имају одређене примедбе, разговараћемо са њима", рекао је Антонијевић.

"Права мањина не значе мања права већине"  

Шеф мисије ОЕБС-а у Србији Андреа Орицио подвукао је важност искрене дискусије о побољшању положају мањина, што је, како каже, процес који се никада не завршава.

"Ово је веома добар закон који је написала Србија за своје становнике. Охрабрујем све да се придруже, да радимо заједно, то је кључно", рекао је Орицио.

Шеф мисије Савета европе у Србији Тим Картрајт рекао је да људска врста расте кроз толеранцију и инклузивност, те подвукао да већа права мањина не значе мања права већине.

Председник Националног савета мађарске националне мањине Јене Хајнал рекао је да ће будући закон омогућити свим становницима да им Србија постане дом.

Наводи да национални савети имају замерке на неке делове који се односе на културу и јавно информисање, али да ће након расправе ово бити закон који ће олакшати пут ка ЕУ.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи