Ниш међу најјефтинијим градовима за живот у Европи, шта на то кажу грађани?

На листи 26 европских градова у којима се може живети са мање од 600 фунти, односно 690 евра месечно, коју је објавио британски интернет портал "Бизнис инсајдер", нашла су се и три града у Србији – Нови Сад, Ниш и Приштина. Према истраживању тог сајта, Ниш је 6. на листи европских градова најјефтинијих за живот.

Бизнис инсајдер наводи да је Ниш јефтин град за живот, али грађани са којима је екипа РТС-а разговарала не деле то мишљење.

Са платом на западу могло би овде пристојно да се живи, кажу Нишлије и додају да највећи број грађана има плату око 20.000. Њима је скупо, сматрају у Нишу.

"Сразмерно платама, све је скупо, али у поређењу са остатком света нису толико скупе кирије, чланарине, спортови", кажу Нишлије.

Асистент на социологији Филозофског факултета у Нишу Бојана Пуцаревић каже да постоје две стране медаље.

"Постоје људи који имају куповну моћ која је задовољавајућа за неке стандарде живота који су другима само на нивоу маште", рекла је Пуцаревићева.

Ти други су велика већина. Њима је 540 евра месечно, колико је Бизнис инсајдер израчунао да је потребно за живот једне особе у Нишу, и на основу тога овај град сврстао у јефтине, недостижно и зарада им одлази на најосновније храну и рачуне.

Све друго, ма колико јефтиније било него у Лондону или Манчестеру, тешко се може приуштити.

Са 540 евра по особи могло би се живети пристојно вероватно у сваком граду у Србији. А да живот јефтиним чине месечни трошкови мањи од 600 фунти, стандард је оних који све посматрају из развијене Европе. У Нишу просечна зарада је испод републичког просека, и свакако вишеструко мања од зарада у развијеним земљама.

Питање је онда колико су ниске цене кирија, превоза, комуналија, или специјалитета у ресторанима препорука за Ниш.

"Свакако да је Ниш квалитетан за живот, али свакако је и препорука да се мора више радити на подизању стандарда грађана", каже градски већник Михајло Здравковић.

И мада је стандард и даље испод прижељкиваног, ствари се померају током претходних година, отворено је више хиљада радних места и смањен број незапослених, што је довело до повећања куповне моћи Нишлија.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво