Мајке донирају органе за нови живот своје деце

Од почетка године на Војномедицинској академији урађено је седам трансплантација бубрега. За наредни период припремили су још три пара за интервенцију, донори су мајке.

На Клиници за нефрологију Војномедицинске академије опорављају се Ненад и Мирослав. Нове животе отпочели су захваљујући трансплантацији бубрега које су добили од мајки.

Двадесетпетогодишњем Ненаду интервенција је урађена пре две недеље, и његова мајка, која је била донор, већ је на кућном опоравку. Тридесеттрогодишњем Мирославу, трансплантација је урађена пре пет дана. У соби поред је његова мајка, која му је даривала бубрег.

"Десет месеци сам био на перитонеалној дијализи. Сад је све у реду, операција је била успешна, други живот", рекао је Ненад који сада планира да ствара породицу.

И Мирослав истиче да је након трансплантације све другачије.

"Трансплантација је наравно велика ствар, све је много боље јер не идете на дијализу, имате времена за многе друге ствари, и, наравно, много сте здравији", истиче Мирослав.

Мирослављева мајка Љиљана каже да се није двоумила око донирања бубрега. "Мајка рађа, а сада му дајем други живот", рекла је Љиљана.

Још једна мајка наредне недеље дароваће сину бубрег. Урађене су све лекарске провере и трансплантација је у уторак.

"Идем на дијализу већ две и по године, борим се, тешко је", наводи Драган.

Његова мајка истиче да је срећна јер ће даривати сину бубрег и омогућити му нови живот.

"Срећна сам што могу сину да дам бубрег, да живи са породицом, јер се доста мучио, био је више у болници него код нас у кући, у селу", наводи Драганова мајка.

Од почетка године на ВМА седам трансплантација бубрега 

Професор др Ђоко Максић са Војномедицинске академије наводи да успешна трансплатација пацијентима омогућава квалитетнији живот.

"Успешна трансплантација бубрега пацијентима омогућава пуну психосоцијалну и радну рехабилитацију, даје шансу да наставе живот, да се комплетно рехабилитовани остваре кроз породицу, да имају што дужи и квалитетнији живот, без хроничних проблема и промена на крвним судовима које свака дужа дијализа направи", објашњава др Максић.

Од почетка године на Војномедицинској академији урађено је седам трансплантација бубрега. За наредни период припремили су још три пара за интервенцију, донори су мајке.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво