Поглавље 27 – најобимније и најскупље у процесу приступања ЕУ

До јуна би требало да се заврши Нацрт предлога преговарачке позиције за поглавље 27 о животној средини, које је најобимније и најскупље у процесу приступања Европској унији. У наредне три деценије у заштиту животне средине треба да се уложи 15 милијарди евра.

Последњих дана повећано је загађење ваздуха у многим градовима, због магле, аутомобила, фабричких димњака, кућних ложишта, што је уобичајена зимска слика и само један од еколошких проблема.

Министар заштите животне средине Горан Триван истиче да постоје градови у Србији у којима у појединим периодима године не може да се дише.

"Хоћемо да причамо о квалитету земљишта које је прилично загађено или о свему овоме што сада налазимо као 'закопано благо' које се зове опасни отпад у Србији, или ћемо причати о подземним водама које су загађене због тога што нам је загађено земљиште", напомиње Триван.

Закони су нам попут европских, али је проблем њихова примена.

Анђелка Михајлов из Преговарачког тима за поглавље 27 сматра да су највећи проблеми инфраструктура за заштиту животне средине, за отпадне воде, отпад, за пијаћу воду.

Иван Карић, шеф Преговарачке групе 27, каже да формално-правно у овом тренутку, Србија задовољава форме које се од ње очекују када је у питању Зелени фонд.

"Оно што суштински не функционише на прави начин јесте финансирање животне средине и наменско трошење средстава", додаје Карић.

Од еко-таксе прошле године наплаћено је око десет милијарди динара, а буџет за животну средину је упола мањи.

"Три пута морамо да будемо паметнији него у било ком другом поглављу да обезбедимо ова средства и да окренемо логику како да ово питање претворимо уместо трошка у инвестицију", поручује шефица преговарачког тима Србије са ЕУ Тања Мишчевић.

Европска комисија је спремна да помогне и да обезбеди половину од потребних 15 милијарди евра, под условом да остатак Србија сама пронађе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
26° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво