Зашто пастири из Сакула спаљују вуну

Мештани Сакула некад су имали више од пет хиљада оваца, сада - четири пута мање. Стада су смањивана из више разлога, а овчаре последњих година брине и то што више немају где да складиште вуну, па је често спаљују.

У породици Марјански из Сакула већ шеста генерација се бави овчарством. Тренутно имају стадо од око 400 грла и годишње добију од 700 до хиљаду килограма вуне.

Ручно их сами шишају како би смањили трошкове, јер су им већ пуни амбари вуне коју нико не жели да откупи, иако је цена минимална.

Слободан Марјански, председник Удружења сточара "Овчар" каже да су до пре 10 година мењали вуну за тепихе, а касније су је палили.

"Већ две године стоји код нас, ја сам ове године продао нешто мало за 30 динара по килограму", рекао је Слободан Марјански.

Иако је смањивањем стада последњих година опала и понуда вуне, цена на тржишту није се повећала из једног основног разлога.

Живан Марјански, овчар из Сакула каже да нема главног откупљивача вуне, нема прерађивача да би се правили вунени џемпери и то је проблем. 

"Да постоји фабрика која би то прерађивала као пре, онда би вуна била потребна, сад се одећа увози из Кине и наша вуна је постала вишак, јер вунене чарапе ретко ко носи", испричао је Живан.

Најстарији у породици Марјански, Златоје памти и много боља времена, кад је килограм вуне вредео као килограм сира.

"Биле су задруге. Живео са у Белом Блату и чим ошишаш овцу тај дан предаш вуну и добијеш новац и нема шта да мислиш. Бирали су и онда је пролазила вуна кроз решетке, али и цена је била добра", каже Златоје Марјански, овчар из Сакула.

Упркос свему Марјански неће прекидати породичну традицију, јер љубав према овчарству је велика, а како кажу губитак на вуни успевају да надокнаде продајом јагњића чија је субвенционисана цена 360 динара по килограму, али им је жао што природну вуну нема ко да преради и искористи за квалитену топлу одећу.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. април 2024.
21° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво