Јелени се враћају у Босутске шуме

У мају 2014. у ловиште Босутске шуме код Моровића, излиле су се реке Сава, Босут и Струдва. Тада су са тог подручја нестала 34 јелена. Да би се бројност дивљачи довела у стање пре поплава, у оквиру пројекта прекограничне сарадње са Хрватском који финансира ЕУ, у ловише су пуштена грла која су стигла из Румуније.

Босутске шуме на тромеђи Србије, Босне и Херцеговине и Хрватске ново су станиште за 24 кошуте, и 10 јелена који су у Срем стигли са подручја источних Карпата.

Прилагођавање и размножавање пуштене дивљачи биће праћено најсавременијом технологијом.

Све јединке које су пуштене у ловиште су чиповане. Имају ушне маркице, а половина њих телимтеријску џи-пи-ес огрлицу која омогућава праћење у одређеном временском периоду, као и сигнализацију у случају угинућа и криволова.

Ловиште Босутске шуме простире се на 16.000 хектара, и станиште је за око 600 јединки јеленске дивљачи. Нова грла побољшаће генетски потенцијал постојеће популације.

"Значај је у сваком случају огроман, али ћу моћи да кажем прве праве резултате тек за, отприлике, седам, осам година. Дивљач је обновљив ресурс који тражи време, труд, енергију, праћење и константно улагање", рекао је помоћник директора за ловство и рибарство ЈП Војводинашуме Бранислав Станков.

У највећу шуму храста лужњака у Србији, дивљач је стигла захваљујући прекограничној сарадњи са Хрватском. Вредност пуштених јелена и опреме за праћење је десет милиона динара.

"Јелени су старости од три године, а што се тиче кошута – од три до пет година. Јелен треба да буде минимум десет до дванаест година у овом простору, да би био планиран за ловни туризам. Они имају још пуно година овде да уживају и тај генетски фонд оплемене на прави начин", истакла је генерална директорка ЈП Војводинашуме Марта Такач.

Укупна вредност заједничног пројекта који финансира ЕУ је 1.400.000 евра. Пуштање јелена у хрватске шуме са друге стране Струдве, планирано је у марту следеће године.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво