Извештај о правима ЛГБТИ особа на Западном Бакану

Нова серија видео сведочења истражује како изгледа бити геј, лезбејска, бисексуална, трансродна или интерсексуална особа на Западном Балкану, док је Програм за развој Уједињених нација УНДП објавио националне извештаје о стању права ЛГБТИ особа у Албанији, Македонији, Босни и Херцеговини и Србији.

На основу четири нова национална извештаја, које је објавио УНДП уз финансирање УСАИД-а, јасно је да су јавни ставови према ЛГБТИ особама и даље претежно нетолерантни.

У Бившој Југословенској Републици Македонији 92 одсто грађана не одобрава истополне односе, док је у Србији 70 одсто ЛГБТИ особа било изложено психолошком насиљу и узнемиравању у 2015. години. У Албанији само осам одсто људи изјављује да су икада сарађивали са неким за кога знају да је ЛГБТИ особа.

Нови национални извештаји позивају на хитно окончање свих дискриминаторних пракси против ЛГБТИ особа, институционализацију правног признавања и, у исто време, укидање казнених одредби, уз осигурање да злочини из мржње буду процесуирани, а канали за заговарање умножени како би покренули дубоке промене у ставовима.

Извештаји нуде препоруке државним институцијама, цивилном друштву и ЛГБТИ активистима како даље напредовати у овим областима.

Преносећи сведочења о патњи, дискриминацији и насиљу, као и победама и отпорности, актери OutSpoken-a објашњавају како њихови идентитети обликују све аспекте њиховог живота, од породичних веза и ноћних излазака, свакодневних активности и професионалног живота. Иако имају различите сексуалне оријентације и родне идентитете, њихове личне приче указују на неопходност заштите ЛГБТИ особа од дискриминације, стигме и насиља.

"Упркос неким позитивним корацима, остало је још доста тога да се уради. Маргинализација на радном месту, насиље у породици, насиље у школама и искључујући прописи и даље постоје, и то мора престати. Дискриминација почиње рано и оставља трајне последице", изјавила је Розмари Кумвенда, руководилац тима за ХИВ и здравље у регионалном центру УНДП-а у Истанбулу, саопштено је из УНДП-а.

Са платформом OutSpoken, УНДП обележава и кампању "Шеснаест дана активизма против насиља над женама" и Међународни дан људских права.

Кроз своје моћне приче из праксе, платформа има за циљ да негује саосећање и повезаност, као и да допринесе заједништву, наводи се у саопштењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво