"Смештај у прихватним центрима углавном не желе млади људи"

Помоћник републичког Комесара за избеглице Иван Гергинов каже за РТС да у прихватним центрима тренутно борави нешто више од 3.000 избеглица и да места има за све. Истиче да мигранти у Србији бораве дуго али да озбиљнијих ситуација није било.

Иван Гергинов рекао је гостујући у Дневнику РТС-а да у 18 прихватних центара у Србији тренутно има више од 3.000 избеглица.

"Смештено је 3.932 људи а њих око 200 до 250 налази се у сталним граничним зонама или у Београду. Места и услова у прихватним центрима има", каже Гергинов.

Објашњава да у прихватне центре углавном не желе млади људи, самци.

"То су пре свега припадници народа које Европа не жели да прими. Углавном су то млади људи, самци, чије чекање траје дуже од две године и они не желе да оставе форензичке трагове код нас", истиче помоћник републичког Комесара за избеглице.

Додаје да већих инцидената у Шиду није било.

"Инцицената има, углавном су то обијања, провале у ненастањене објекте и пољске крађе. У таковом стању потребе то је негде и природно. Ситуација мора да се прати и да се сви заједно потрудимо да не дође до већих инцидената", каже Гергинов.

Истиче да мигранти у Србији бораве дуго али да озбиљнијих ситуација није било.

Гергинов напомиње да се о проблему бесправно усељених станова у Устаничкој улици у Београду не може говорити као о проблему насељавања.

"Сви станови су бесправно усељени, без икаквог решења већ бахато и самоиницијативно. Судови су у међувремену донели одлуке, изабрани су корисници тих 17 станова и тренутно је процес исељавања оних који су бесправно усељни у току", каже Гергинов.

Додаје да породице које треба да се уселе су породице које су изгубиле неког члана или имају децу ометену у развоју.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво