Проблеми заштићених закупаца и власника почињу да се решавају?

Статус заштићених закупаца и власника, како најављује Град, почеће да се решава и то прво у Београду. РТС-у је потврђено да је у току формирање радне групе, а тачан састав очекује се до краја месеца. У њој ће, између осталих, бити и власници и заштићени закупци. Првим селидбама сви се надају следеће године, а међу њима су и они који на то чекају више од пола века.

Вишедеценијски проблем власника и заштићених закупаца, како се надају обе стране, могао би да буде решен. Рок за компромис је десет година. Они ће се борити да се, кроз радну групу, утврде критеријуми да нпр. предност имају старији закупци или када је реч о власницима они са лошим условима за живот.

"Моја породица чека стан шест деценија и надам се да смо по новом Закону коначно близу тог циља. Ми власници у радној групи која треба да буде формирана залагаћемо се да се ставе на увид сви станови који се налазе у јавној својини, тј. у својини државе и тражићемо да тај процес буде транспарентан и јаван", каже Гордана Ерић, представница власника у радној групи.

Право је питање колико има станова за пресељење. Према неким подацима, у својини града је неколико стотина њих – претпоставка је да број и већи, јер није сва државна имовина пописана.

"Нама следује пресељење. Ми захтевамо да добијемо адекватне локације, посебно је то важно због старих људи. Истовремено, сматрамо да треба наредна година да се искористи и да бар 200 до 300 породица, закупаца на неодређено време, добије други стан који ће моћи да откупи, али најважнији захтев да то буде одговарајућа локација, као што знамо то су локације у самом центру града", наводи Маја Нешић из Удружења грађана за заштиту права заштићених станара у приватном власништву.

О томе ће се тек одлучивати. Први састанак радне групе најављује се за 27. новембар.

"У драду је законом дефинисана нека врста што би рекли обавезе да заједно са републиком у наредних десет година реши питање пресељења тих заштићених станара. Требало би заједнички са републиком да пронађемо локације на којима ће се градити нови станови за њихово пресеље", истиче Славица Савичић, секретарка за имовинско-правне послове Града Београда.

У Закону, који је претходио овом о становању, пописан број закупаца нешто је виши од 1.800 у целој Србији. Највећи број њих је у Београду.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи